Atasözleri ve deyimlerin yabancılara öğretilmesi
Teaching proverbs and idioms for foreign students
- Tez No: 239501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kalıplaşmış bu sözlerin yabancılara öğretilmesi de ana dili öğretiminden farklı olmaktadır. Bu alanda yapılan yayınlar ve verilen dersler gözlenerek neticede üzerinde çok çalışılması gereken bir saha olduğu görülmüştür. Yabancılara öğretilmesinde kullanılacak yöntemler, teknikler ve öncelik sıralaması üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching idioms to foreign speakers is handled differently from teaching the language itself. In this thesis research and publications in this subject have been analyzed and it has been seen that there is a wide area to study on. The methods, techniques and order all priority for teaching idioms have been studied. During this study, the technique how to teach idioms have been explained, exemplified and illustrated for all three levels, namely basic, intermediate and advanced. Besides these, a pedagogical selection of idioms to be taught has also been suggested.