68 kuşağı düşünce yapısında Atatürk ve Atatürkçülük
Ataturk in 68th generation thought of Ataturk
- Tez No: 239539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın konusu, 68 kuşağının Atatürk'e ve Atatürkçülük anlayışına bakış açısını ortaya çıkarmaktır. 68 kuşağı, Türkiye Cumhuriyetini kuran Atatürk'ün, bağımsızlık ideolojisinden vazgeçilmesi sonrasında karşılaşılan güçlüklerin yine Atatürkçülük anlayışıyla aşılacağını dile getirmekteydi.Gençlik 1919'dan başlayarak gerçekleştirilen bağımsızlığın Atatürk'ten sonra devam ettirilemediğine inanmış ve siyasi kararlarda Atatürkçü anlayıştan uzaklaşılması sonrasında ülkenin bağımlı hale geldiğine inanmaktaydı. İktidarın uygulamış olduğu politika ve teslimiyetçi yapısı, ülke içerisinde de sıkıntıların yaşanmasına yol açmaktaydı. Dini çevrenin yeniden rejime yönelik saldırılarına karşı, gençlik tepki göstererek bunu engellemeye çalışmaktaydı. Atatürk'ün Cumhuriyeti gençliğe emanet etmesini, gençlik kendisi için bir borç olarak görmekte ve bu borca sahip çıkmaya çalışmaktaydı. Bir yandan rejime yönelik yapılan saldırılar diğer taraftan Atatürk'e yönelik eleştirilere gençlik sessiz kalmamış, çeşitli protestolarla bunu kınamıştır. İktidarın artan olaylar karşısında gençliğe cephe alması da olayları giderek arttırmış ve gençlik sürdürdüğü davayı Atatürkçü anlayış içerisinde gerçekleştirmiştir.68 kuşağı, 1960 ? 1970 yılları arasında bağımsızlık mücadelesi içerisinde sürekli olarak Atatürkçülüğe vurgu yaparak, Atatürkçü anlayış içerisinde olduğunu göstermiştir. Yayınladıkları bildirilerde ve yaptıkları tartışmalarda da Atatürk'e çok şey borçlu olduklarını söyleyerek, bu borcu onun devrimlerine ve emaneti olan Cumhuriyete sahip çıkarak ödemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The subjekt of this thesis is to analyze the view of“1968 Generation”who were the Young Reformers in 1968s, about Atatürk and Kemalism. That Generation thought that the problems, because of leaving the idealogy of Atatürk about peace, were only achieved by Atatürk´s ideas.That Young Reformers believed that the freedom beginning since 1919 wasn?t continued and Government became less free after taking different decisions from Atatürk?s ideas.The wrong politics of Existed Government caused same problems in the country. In one side the group of people who were conservative created caos and they were against the new regime on the other hand“The Young Reformers ”had been trying to prevent the country from the caos. The Young Reformers thought that they should thank Atatürk by trying to protect the country because Atatürk left the Republic to them and they should do their mission well.The Young Reformers were awore of everything and they protested the attact to Republic and negative critics to Atatürk. Since the Government were against the protests of the Young Reformers, the problems increased in those days and the Young cametrue their beliefs according to the idealogy of Atatürk.The Young Reformers of 1968s stressed the importance of Kemalism in the struggle of independence between 1960s and 1970s and they showed that they always behaved in the understanding of Kemalism. By saying that they owe Atatürk lots of things in their discussion and for this reason they had always tried to protect the reforms of Atatürk and the Republic.