İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Rum politikası 1908-1914
The Ottoman Greeks politics of the Committee of Union and Progress 1908-1914
  1. Tez No: 239561
  2. Yazar: HASAN TANER KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
II. Meşrutiyet dönemi, Osmanlı Devleti'nin siyasal yaşamında önemli birsüreçtir. Bu dönemin en önemli siyasal aktörü, İttihat ve Terakki Cemiyeti idi. Cemiyet,sahip olduğu iktidar gücü sayesinde, II. Meşrutiyet dönemi boyunca yenilikler yapmayaçalıştı. İttihatçıların gerçekleştirmek istedikleri bu yenikliklere, Müslüman olmayanazınlıklar muhalefet ettiler. Rum toplumu, II. Meşrutiyet dönemi boyunca İttihatçılara enfazla muhalefet eden unsurlardan birisiydi.Bu çalışmada, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin 1908-1914 yılları arasındaki Rumunsura yönelik politikası ele alındı. Siyasal, kültürel ve toplamsal alanlarda yapılanyeniliklere Rum toplumunun gösterdiği tepkiler üzerinde duruldu. İttihat ve TerakkiCemiyeti'nin, Yunanistan'ın Rumlar üzerindeki etkisini azaltmayı hedefleyen bir politikaizlediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The Second Constitutional Period constitutes a considerable era for the politicallife of Ottoman Empire. The most predominant political actor of the era was theCommittee of Union and Progress (CUP). Thanks to being in power, it tried to makereforms during the Period. Non muslim minorities opposed to these reforms. TheOttoman Greek society was among the harshest opposition elements throughout thePeriod.In this study, the policies of CUP on the Ottoman Greek minority in between1908 and 1914 were examined. The reactions of the Ottoman Greek society to reforms inthe political, cultural and social realms were studied. In conclusion, it was reached thatCUP pursued a policy to undermine the Greece?s effects on the Ottoman Greeks.