Rum Tebaa ve Yunanistan (1908-1913)
The Greeks Community and Greece (1908-1913)
- Tez No: 563030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN KIRLIDÖKME MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
II.Meşrutiyetin ilanında ilk emareleri Avrupa'da edebiyat alanında görülen“Jön Türkler Hareketi”diye adlandırılan sonradan da Terakki ve İttihat Cemiyeti(İttihat-Terakki) dediğimiz İttihatçıların, II.Meşrutiyet'in ilan edilmesinde ki rolü ve Meşruti dönemdeki politikalarını anlamamız sadece bu döneme değil günümüze kadar ışık tutan bir gelişme olacaktır. İttihat-Terakki Cemiyeti bu dönemin önemli bir siyasi faktörüydü. Bu dönemde Osmanlı yönetimindeki azınlık milletlerin, Meşrutiyeti nasıl karşıladığı da önemli bir noktaydı. Nitekim yüzyıllara dayanan bir“Osmanlı Millet”yani“Devlet Ulusu”sistemi vardı. Şimdi ulusalcılık çağında incelememiz olan Rumlar ve bu dönemdeki Rum politikaları, genç Yunanistan'la olan ilişkilerimiz, Osmanlı yönetim felsefesinde nasıl bir değişikliğin olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Osmanlılarda yüzyıllardır imtiyazlığını korumuş olan“Fenerliler”ayrı bir parantez de bu dönemin önemli aktörleri olarak karşımıza çıkacaktır. Fener-Rum Patrikhanesi ve Cemaati'nin, İTC'nin politikalarına bakışı ve Meclis-i Mebusan'daki Rum vekillerin istek ve görüşleri bu bahsettiğimiz millet sisteminde nasıl bir değişime gidildiğini görmemiz bakımında önemlidir. Yunanistan bağlantılı Rum örgütlerinin, hürriyet ortamının getirdiği özgürlüklerden nasıl faydalanmak istediği bu dönem için önemlidir. İTC'nin tek bir Osmanlı Milleti oluşturma politikasına en şiddetli muhalefet, Rum Cemaatinden gelmişti. Çünkü yılların getirdiği ayrıcalıklarından, hürriyet ve tek tip Osmanlı vatandaşlığı için vazgeçmek istemiyorlardı. Bunun yanı sıra durumdan memnun olan Rumların olduğu da unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In the announcement of second constituonal monarchy, analyzing the politics of constituonal monarchy and the role of the unionists named after as İttihat and Terakki society but firstly 'Young Turks activition' that belongs to Europe in the way of literatüre will be very important development to the life today. The İttihat and Terakki society was an important politic factor of this period. In this period, how the minör nations of Ottoman behaved against the constituonal monarchy was an important point. Therefore, there was a system of 'Ottoman nation' as well 'State nation' belonging to centuries. Now in the era of nationalism, Cyprus that we analyze and their politics in this period and our relationship with Young Greece are important by the way of showing what kind of differency in the philosophy of Ottoman Goverment. The 'Fenerliler' that known as different in Ottoman for centuries was one of the most important actors of this period. The opinion of Fener-Greek Patriarchate and his community on the policies of the İTC and the wishes and opinions of the Greek proxies in the Parliament are important in terms of seeing how the society system is changing. İt's very important that how Cyprus organisations related to Greece wants to benefit from sources brought with independence ambaince in this period. İttihat and Terakki society mostly came across Cyprus society in the politic of creating a unique Ottoman nation. Because they didnt want to lose their privilege for years for independence and unique Ottaoman citizen. Besides that it mustnt be forgotten that Cyprus are very happy for this position.