Eğitim hermeneutiği sorunsalı üzerine felsefi bir araştırma
A philosophical investigation concerning the problematic of educational hermeneutics
- Tez No: 239562
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Eğitim Hermeneutiği Sorunsalı Üzerine Felsefi Bir Araştırma başlığını taşıyan bu tez başlıca üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, konunun kavramsal çerçevesi çizilmekte, çalışmanın mahiyeti, amacı ve önemi üzerinde durulmaktadır.Birinci bölümde, hermeneutik konusunda bilgi, görüş ve yorumlar bulunmakta, bu kapsamda, hermeneutiğin mitolojik kökeni, etimolojisi ve tarihçesi ele alınmakta, ?Çağdaş Hermeneutiğe Doğru? başlığı altında Johann Martin Chladenius'un rasyonel hermeneutiği ve Friedrich Schleiermacher'in genel hermeneutiği anlatılmakta, ?Çağdaş Hermeneutik? başlığı altında, çağdaş hermeneutiğin öncülerinden, Dilthey'ın anlamayı tin bilimlerinin metodolojisi haline getiren yöntembilimsel hermeneutiğinin, Heidegger'in varoluşçu ve Gadamer'in felsefi hermeneutiğinin sunumu yapılmakta, böylece çağdaş hermeneutiğin karakterini oluşturan ana çizgiler belirgin hale getirilmektedir. Bu gelişim sürecinde, hermeneutik, insani ifadeleri anlama (verstehen) kuramı olarak ortaya çıkmaktadır.İkinci bölümde, birinci bölümdeki verilerden hareketle, eğitim hermeneutiği, ?Eğitim Hermeneutiğinin Ontolojik Temeli? ve ?Eğitim Hermeneutiğinin Epistemolojik Temeli? olmak üzere iki açıdan araştırılmaktadır. Bu araştırma başlıca ?anlama? kavramı ve ?ders alanları? üzerinde ortaya çıkmakta, doğa bilimlerine ait ders konuları ile insan bilimlerine ait ders konuları arasında ?anlama? ve ?açıklama? kavramları bağlamında bir ayrıma gidilmektedir. Eğitim hermenetiğinin tanımının vetemellendirilmesinin yapıldığı bu irdelemelerle ?eğitim hermeneutiği? kavramı bir içerik kazanmaktadır.Üçüncü bölümde ise eğitim hermeneutiğinin ontolojik ve epistemolojik temellerinin eğitim pratiği açısından analizi yapılacaktır. Epistemolojik temelde anlama kavramı eğitim pratiği açısından ele alınacaktır. Ontolojik temelde ise insan bilimleri alanına ait tarih, edebiyat, sanat, felsefe, ahlak, çevre gibi konu ve disiplinlerin anlama kavramı bağlamında irdelenmesi yapılacaktır. Böylece, eğitim hermeneutiği, eğitimde anlama sorunu, tarih, edebiyat, sanat, felsefe, ahlak, çevre, yaşam boyu eğitim gibi konularla somut bir içerik kazanmaktadır.Eğitim hermeneutiğinin temellerinin sorgulandığı ikinci bölüm, hermeneutiğin farklı gelişim evreleri içinde sunumunun denendiği birinci bölümden, ontolojik ve epistemolojik temellerin eğitim pratiği açısından analizinin yer aldığı üçüncü bölüm ise ikinci bölümden türemektedir. Hermeneutik, eğitim hermeneutiğinin, eğitim hermeneutiği de tarih, edebiyat, sanat, felsefe, ahlak, çevre, yaşam boyu eğitim gibi konuların hermeneutik açıdan ele alınmasını olanaklı kılmaktadır.Kuşkusuz, hermeneutiğin eğitim alanına yaptığı en büyük katkı, ?anlama? kavramını ontolojik ve epistemolojik temelleri bakımından tartışması ve bu konuda temel bir bilinç oluşturmaya yönelmesi konusunda ortaya çıkmaktadır. Eğitimin kendisi anlamı anlamaya, dahası oluşturmaya yönelen bir etkinlik olarak hermeneutik bir nitelik taşır. Eğitim ne kadar hermeneutik bir etkinlikse, hermeneutik de o kadar eğitimsel bir etkinliktir. Kısaca söylemek gerekirse, eğitim hermeneutuği, hermeneutiğin imkanları ile eğitime, eğitimin konularına bakar. Bu, anlama ve ders alanları olmak üzere başlıca iki noktada yoğunlaşır. Eğitim bir kavram olarak anlamayı, anlama da bir kavram olarak eğitimi içerir. Eğitim hermeneutiği, eğitimde anlamayı etkin hale getirmek isteyen ontolojik ve epistemolojik bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
This thesis whose title A Philosophical Investigation Concerning The Problematic of Educational Hermeneutics is composed of three main parts. In the Introduction Part the conceptual framework of the topic, the scope of the study, its objective and its significance are emphasized.There are information on Hermeneutics, views and interpretations in the first part and in this sense its mythological source, etymology and history are examined. Under the title of ?towards a contemporary hermeneutics? Johann Martin Chladenius?s ?rational hermeneutics? and Schleiermacher?s ?general hermeneutics? are exposed. In addition, Dilthey?s methodological hermeneutics and Heidegger?s existential hermeneutics and Gadamer?s philosophical hermeneutics are investigated in terms of?theory of understanding? under the title of ?Contemporary Hermeneutics.? In this process of improvement the Greek term ?hermeneuein? is transformed into German ?verstehen.? Thus, the main lines of contemporary Hermeneutics are characterized and hermeneutics takes the form of ?theory of understanding of human expressions.?In the second part utilizing from the data in the first part educational hermeneutics are investigated in two different perspectives as ?Ontological basis of Educational Hermeneutics? and ? Epistemological Basis of Educational Hermeneutics.? In this study the concept of understanding and the disciplinary subjects (natural and humanistic) are highlighted. A distinction is made in terms of the concepts ?understanding? and ?explanations? between the lessons on natural sciences such as physics and chemistry and humanistic lessons such as literature and history. It is argued that whether an educational hermeneutics or not is possible. With an investigation on the definition and the foundation of educational hermeneutics, this term acquires a new content.In the third part ontological and epistemological bases of educationalhermeneutics are analyzed for educational applications. On the epistemological basis the concept of understanding is clarified with some specific examples in educational practice such as memorization, creativity, guiding and counselling the student by understanding his potentials, abilities and talents. On the ontological basis the disciplines such as history, literature, ethics, philosophy, the fine arts, ecology and lifetime learning process are considered in connection with the humanities and moral values of humans. Thus, the concept of educational hermeneutics on its epistemological and ontological bases gain a tangible content.The second part, in which the bases of the educational hermeneutics are questioned, is derived from the first one in which different progress stages of hermeneutics are presented. Hermeneutics leads to educational hermeneutics and this provides an opportunity in perspective of the concept of understanding to reconsider the disciplines such as history, literature, ethics, the fine arts, ecology, life time learning process.It is possible to say that as the education itself is an activity intended to conceive and constitute the meaning, it has hermeneutics features. Also, the hermeneutics has educational qualities. In short, through the possibilities of hermeneutics the educational hermeneutics concerns the educational issues and problems. Educational hermeneutics is an approach intended for activating the understanding in education.