Matrislerin genelleştirilmiş inverslerinin hesaplanması için algoritmalar ve uygulamalar
  1. Tez No: 23958
  2. Yazar: SADULLAH SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
VII ÖZET Genelleştirilmiş invers kavramı tüm matrisler için geçerli olan bir kavram olup pek çok alanlarda uygulamalara sahiptir» g-inversin uygulama alanlarından biri de istatistik'tir. Varyans analizi yapılırken kısıtlanmış ve kısıtlanmamış modelde 3 daki parametrelerin ayrı ayrı veya lineer kombinasyonlarının test edilmesiyle veya tahminiyle ilgilenilmektedir. Bunun için g-invers kullanılabilir, g- invers tahmin edilebilirlik koşulunun sağlandığım göstermek için de kullanılabilir, g-invers hesaplasıyla ilgili pek çok yöntem vardır. Üç yönlü sınıflandırma modelindeki X tasarım matrisinin g-inversi direkt çarpım kullanılarak daha açık bir formda ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Generalized inverse is a general concept applicable to all matrices, g-in verses have applications in several fields, one being of them Statistics. In the analysis of variance ( A N 0 V A ), one is typically interested in estimating or testing hypotheses about individual parameters in 8 or linear combinations of the parameters in 8 » both in the unrestricted and restricted linear models, For this, g - inverse can be used. Generalized inverse can be used to show that estimability condition is satisfied. There are many computation methods for finding generalized inverse. Also generalized inverse of design matrix X in the three-way classification can be expressed in simple form by using direct product.