Faaliyet tabanlı maliyet yönteminin temel mali tablolar üzerindeki etkisi
The effect of activity based cost method on the basic financial reports
- Tez No: 239616
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir mamulün üretimi için var olan faaliyetlere yenileri eklenmiştir. Bu durum yeni faaliyetlere bağlı olarak mamul maliyet hesaplamalarında değişikliklere sebep olmuştur. Maliyet hesaplarında geleneksel yöntemin kullanılması yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmış ve yöneticilerin hatalı kararlar almalarına neden olmuştur. Bu durum gittikçe büyük bir sorun haline gelmiş ve bu büyük sorun yeni yaklaşımların ortaya çıkma ihtiyacını vazgeçilmez hale getirmiştir. İlk kez Staubus tarafından 1971 yılında ortaya atılan ve daha sonra Robert Kaplan ve Robin Cooper'ın öncülüğünü ettiği Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi de bu yeni yaklaşımlar arasında yer almaktadır. Bu çalışmamız da mamule maliyetlerinin yüklenmesinde geleneksel sistemin yetersiz kaldığı alanlardan hareket ederek, geleneksel sistemlerle FTMS'nin karşılaştırmasının yapılıp FTM'nin yönetime daha güvenilir veriler sunduğu belirtilerek ve karşılaştırma sonucunda oluşan farklılıkların, işletmenin temel mali tabloları üzerinde meydana getirdiği etkileri yansıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the activities included in manufacturing have varied. And this variation has caused changes in the cost accounting of the product. The use of traditional methods in cost accounting has caused mistakes in accounts and has caused the directors to make wrong decisions. This situation has become a major problem in time and made the emerging of new approaches inevitable. Activity Based Cost System (ABC), which has first suggested by Staubus in 1971 and later supervised by Robert Kaplan and Robin Cooper, is amoung this new approaches. The aim of this study is to prove that ABC presents more reliable data to the management by comparing ABC with the traditional methods through acting from the point where the traditional methods are inefficient and to reflect the effects of these differences (provided by the comparision of ABC and traditional methods) on the basic financial report.