Dış ticaret ve ekonomik büyüme ilişkisi: 1980 sonrası Türkiye örneği
Economic growth and foreign trade relationship: The case after 1980
  1. Tez No: 239650
  2. Yazar: ZEKİYE İNCİ ÇAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uluslararası ticaretin büyümenin nedeni olup olmadığı son yıllarda çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Özellikle 1980 sonrası küreselleşme hareketlerine bağlı olarak uygulanan sanayileşme politikaları ile ülke ekonomileri, yapısal bir dönüşüme sahne olmuştur. Bu bağlamda ?Dış ticaret ve Ekonomik Büyüme İlişkisi: 1980 Sonrası Türkiye Örneği? adlı çalışmada, dış ticaret ekonomik büyüme ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır.1987-2007 yılları arası ihracat, ithalat ve Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri kullanılarak, veriler arasında, nedenselliğe dayalı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Verilerin durağanlık analizinin yapılmasının ardından verilere Genişletilmiş Dickey-Fuller birim kök testi uygulanmıştır. Daha sonra, söz konusu değişkenler arasında Granger Nedensellik analizi ile değişkenlerin arasındaki nedensellik bağı incelenmiştir.Elde edilen bulgulara göre GSYİH'tan ihracata, ithalattan GSYİH'ya, ithalattan ihracata doğru tek taraflı nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Yani ülkemizde üretim arttıkça ihracat artmaktadır. Bu doğrultuda üretimin artması hem yurt içi talebi karşılamakta; hem de yurt dışı talebe cevap verebilmektedir. Ayrıca, ihracatta dışa bağımlılık devam etmektedir. Yurt dışından sağlanan ara mal ve yatırım malları ile üretim gerçekleştirilerek ihracat gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The case that international trade is the reason of development or not has been one of the most researched matters of recent years. Especially after 1980, country economics lived a structural change due to applied industrial politics which depended on globalizational movements. For this reason, in the work ?Foreign Trade and Economical Development Relation: Turkey Example After 1980?, the relation between foreign trade and economical development has been tried to be investigated.Using the data of importations, expotations and GDP of 1987-2007, a reasonal relation between data happens or not has been researched. After making monotony analysis of data, an expanded Dickey-Fuller unit root test was carried out. Then the reasonal relation between changeables due to Granger Causality Analysis has been investigated.According to the findings, there is a causality running, one side production from GDP to exportation, from importation to exportation. Not only the demand in the country but also answers to the demand from abroad. Besides the dependence of exportation to abroad countries is continued. With the intermediate goods and investment goods provided from abroad, production and exportation is made.