H.1075?1076/m.1665?1666 tarihli 124 no'lu Manisa Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Manisa court registers numbered 124 with the date h.1075?1076/m.1665?1666 transcription and evaluation
  1. Tez No: 239649
  2. Yazar: FERDİ GÖKBUĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPAY BİZBİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Şer`iyye sicillerini, toplumumuzun sosyal yapısını ortaya koyan belgeler olarak değerlendirebiliriz. Kaydedildiği dönemin sosyal, kültürel, hukuki durumu, toplum yapısı, toplumun ahlaki boyutu hakkında önemli bilgileri içerir. Sosyal, kültürel ve iktisadî tarih araştırmaların önem kazandığı günümüzde tarihimizi aydınlatmada son derecede önemli birer arşiv vesikalarıdır. Bu vesikalar gün yüzüne çıktıkça tarihimiz daha da aydınlanacaktır.Şer`iyye Sicillerinden yararlanarak Osmanlı şehir yapısı ile alakalı genelleme ve tespitler yapılabilmektedir.Bu çalışma ile biz de 124 No'lu Manisa Şer`iyye Sicilini esas alarak, Manisa şehrinin H.1075?1076/M.1665?1666 tarihleri arasındaki sosyal ve ekonomik durumunu ortaya koymaya çalıştık. Belgelerin ağırlıklı olarak, miras, vasi tayini, satış ve alacak davası ile davalarından oluştuğu görülmüştür. Bu doğrultuda Manisa şehrinin sosyal ve ekonomik durumu tasvir edilmeye çalışılmıştır. Ancak bilgiler konuya temel kaynaklık eden H.1075?1076 tarihli 124 No'lu Manisa Şer`iyye Sicili'nde yer alan dava ve kayıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
We can appraise the Court Registers as the documents that expose the social structure of our community. These registers consist of important information about the social, cultural, legal status, community structure and the extent of moral of the community of the period in which they are registered.They are very essential archives to enlighten our history; especially in our period in which the social, cultural and financial history studies has become important. Our history will be enlightened more easily as such these documents are revealed.By making use of Court Registers, we can make generalizations and stabilizations about the city construction of Ottoman Empire.With this study, by taking the Manisa Court Registers numbered 124 into account, I intended to expose the social and economic situation of thecity of Manisa between the years 1665 and 1666. It was understood that the documents were mostly about inheritance, determination of the trustee and trials such as sale and obligee trials. In this respect I tried to explain the social and economic situation of the city of Manisa. However, the information gathered is limited to the trials and the records in Manisa Court Registers numbered 124 with the date 1665?1666, which is the main source of the study.