Sosyal bilgiler öğretiminde harita ve grafik kullanımının eğitimi destekleme düzeyi
The usage of the maps and the graphs at social studies education supporting level
  1. Tez No: 239656
  2. Yazar: OĞUZ GÖKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmadaki amaç ; hem eğitim hem de günlük hayatın önemli konularından olan harita , grafik kullanımının ilköğretim okullarındaki durumlarını inceleyip, sonuçlar ortaya koymak ve sorunlara karşı çözüm önerileri sunmaktadır. Araştırmanın başında öncelikle bu araştırmanın amacı ortaya konularak , bilgi toplamak için metotlar belirlenmiş ve daha önce yapılan çalışmalar incelenmiştir. Birinci bölümde araştırma modeli , evren , örneklem , veri toplama araçları , verilerin toplanması ve analizinde kullanılan istatistiksel yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde sosyal bilgiler eğitimi ve öğretimi ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgisi bulunan yurt içinde ve yurt dışında yapılmış araştırmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde sosyal bilgilerin tanımı ve önemi üzerinde durulmuş sonra , sosyal bilgiler öğretiminin amaçları , metotları , ilkeleri ,sosyal bilgiler öğretiminde kullanılan başta harita ve grafikler olmak üzere diğer araç-gereçler ile sosyal bilgiler öğretiminin sorunları hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde harita ve grafiklerin sosyal bilgiler derslerinde kullanılması üzerinde durulmuştur.Bu amaçla sosyal bilgiler derslerinde kullanılan kitaplardaki harita ve grafikler incelenmiştir. Beşinci bölümde sosyal bilgiler derslerinde harita ve grafiklerin kullanımına ilişkin öğrenci ve öğretmen yaklaşımları belirleyip karşılaşılan sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Altıncı bölümde , okullarımızda sosyal bilgiler derslerinde harita ? grafik kullanımında karşılaşılan sorunlar ortaya konup bunlara karşı çözüm yolları aranmıştır. Yedinci bölümde , bu aşamaya kadar ortaya çıkarılmış olan sonuçlar değerlendirilip sosyal bilgiler derslerinde harita ? grafik kullanımında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları ile sosyal bilgiler eğitiminin daha iyi yapılabilmesi ve bu eğitimdeki harita ve grafiklerin daha verimli hale getirilmesi için bazı öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu öneriler ; uygulamaya ve bundan sonra yapılacak araştırmalara yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to suggest the results of the usage of maps and graphs, which is very important at both at education and daily life, at the primary school anda to suggest the solution of its problem. At the begining of the study, the aim of the study vas revealed, the methods of the getting information were determined and the early studies were researched. At the first section, the information about the research model, the earth, the means of the getting datum, getting datum and the statistics method of analysis were given. At the second section, the internal and external researches that are directly or indirectly related to social studies training and education were mentioned. At the third section, the discription of the social studies and its importance was emphasized. Knowledge about the aims of the social studies , its methods, its principles, maps, graphs and the other materials which are used for the social studies education and the problems of the social studies education was given. At the fourth section, the usage of the maps and the graphs was emphasized. The maps and graphs in the social studies book were researched. At the fifth section, teachers? and students? appraoch about the usage of maps and graphs was determined anda the problems were tried to be solved. At the sixth section, problems of the usage of maps and graphs was suggersted and solutions were researched. At the seventh section, the results were evoluated. The problems and the solutions of the usage of the maps and the graphs at the social studies lesson were determined. The suggestions about social studies lesson were tried to be studied. These suggestions are related with the practise and the researches will be done.