Sosyal bilgiler öğretiminde kullanılan bilgisayar temelli materyallerin 6. sınıf öğrencilerinin dikkat ve motivasyon düzeylerine etkisi
The effects of computer based instructional materials used in social study of sixth grade students' attention and motivation levels
  1. Tez No: 381573
  2. Yazar: YUSUF İNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler dersinde kullanılan bilgisayar temelli materyallerin 6. sınıf öğrencilerinin dikkat ve motivasyon düzeylerine etkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Uşak Merkez ilçesinde Mehmet Sesli Ortaokulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma da yarı deneysel desenlerden zaman serisi ve öntest – sontest kontrol gruplu 2*2 Split Plot deneysel desen kullanılmıştır. Zaman serisi deneysel işleminde, ailelerinden izin alınan 6. sınıf öğrencilerinden 21 kişi çalışma grubunu oluştururken; öntest – sontest kontrol gruplu deneysel işlemde deney grubunu (n=27) ve kontrol grubunu (n=28) toplam 55 öğrenci oluşturmuştur. Zaman serisi deneysel işlemine katılan 21 öğrenci aynı zamanda öntest – sontest kontrol gruplu deneysel işleme de katılmıştır. Öntest ve sontestlerin uygulanması dâhil 6 hafta süren uygulama sürecinde deney grubunda dersler bilgisayar temelli materyallerle işlenirken; kontrol grubunda ders kitabına bağlı kalınarak ve basılı harita kullanılarak dersler işlenmiştir. Araştırmada, bilgisayar temelli materyallerin öğrencilerin dikkat düzeyine etkisini ölçebilmek için veri toplama aracı olarak NeuroSky's MindWave - EEG cihazı kullanılırken; bilgisayar temelli materyallerin öğrencilerinin motivasyon düzeyine etkisini ölçebilmek için ise Pintrich, Smith, Garcia ve McKeachie tarafından 1993 yılında geliştirilen ve 2007 yılında Büyüköztürk, Akgün, Karadeniz, Kılıç ve Demirel tarafından Türkçe'ye uyarlanan“(MSLQ) For 12–18 Year Old Children”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde,“SPSS 19.00”,“PYTHON”ve“MATLAB”programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, hazırlanan Prezi sunumu, dijital grafik, dijital harita, belgesel, animasyon ve konuya ilişkin izletilen şarkı klip'inin öğrencilerin dikkat düzeyini artırdığı bulgusuna ulaşılmıştır. Öte yandan, bilgisayar temelli materyallerin öğrencilerin derse ilişkin motivasyonlarını arttırdığı ve öğrencilerin dikkat düzeylerinin, motivasyon düzeylerini yordamadığı araştırmanın diğer sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effects of computer based instructional materials used in social study courses of sixth grade students' attention and motivation levels. The study group consists of students who are studying at Mehmet Sesli Middle School in Uşak province. In this study, it is used a time series design which is one of the semi experimental designs and 2x2 Split Pilot with pretest-post test control groups. Time series experimental treatment group comprise 21 students permitted from their parents to participate in this research. In experimental process with pretest- lasttest, experiment (n=27) and control (n=28) group, totally include 55 students. 21 students who participated in time series- experimental treatment also took part in experimental treatment with pretest-postest control group. Courses at experimental group during practices which long at 6 weeks depend on computer based instructional materials while courses at control group rely on text boks and maps. As data collection tools, it is used NeuroSky's MindWave - EEG device to measure the effects of computers based instructional materials on students' attention levels. Also, to determine the effects of computer based instructional materials on students' motivation levels, it is utilized“(MSLQ) For 12-18 Year Old Children”Scale developed by Pintrich, Smith, Garcia ve McKeachie (1993) and adapted to Turkish language by Büyüköztürk, Akgün, Karadeniz, Kılıç and Demirel (2007). In the analysis of data obtained, it was benefited from computer softwares such as“SPSS 19.00”,“PYTHON”ve“MATLAB”. The findings indicated that prezi presentation, digital graph, digital map, documantary, animation and song clips about the subject taught increase students' attention levels. Moreover, computer based instructioal materials enhance their motivations although students' attention levels doesn't predict their motivation levels.