Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin taraf devletlere yüklediği pozitif yükümlülükler
Positive obligations imposed on contracting states by the European Convention on Human Rights
- Tez No: 239688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin sağladığı temel hak koruması bireylerin özgürlük alanlarını devletin müdahalesine karşı korumakla sınırlı değildir. Sözleşme'de yer alan hakların yalnızca savunma hakları niteliğinde olmadığı, daha geniş koruma sağlayan bir içeriğe sahip olduğu, Sözleşme'de güvence altına alınan yargısal hakların özellikleri dikkate alındığında açıkça görülmektedir. Bu haklar çerçevesinde devletten, pozitif tedbirler almak suretiyle temel hakları kullanılabilir hale getirmesi ve güvence altına alması talep edilmektedir. Yaklaşık 30 yıldan beri, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Sözleşme'deki temel hak ve güvencelerden pozitif yükümlülükler kavramını geliştirmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Sözleşme'nin 1. maddesindeki hakları tanıma ödevinin taraf devletlere yalnızca negatif yükümlülükler değil, aynı zamanda pozitif yükümlülükler de getirdiğini içtihadıyla ortaya koymuştur.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, dinamik ve gelişmeci yorum yaparak sürekli geliştirdiği içtihatlarla Sözleşme'deki özgürlüklerden yargı organları önünde ileri sürülebilecek pozitif haklar, bir başka deyişle devletin temel hakları koruma yükümlülüğünün kapsamını genişleten pozitif yükümlülükler geliştirmiştir.Bu tezin amacı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin taraf devletlere yüklediği pozitif yükümlülüklerin neler olduğunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında ortaya koymaktır. Bu bağlamda pozitif yükümlülük kavramı, pozitif yükümlülüklerin amacı, türleri üzerinde durulmuş ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarından örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Protection of fundamental rights provided by European Convention on Human Rights is not limited to protecting areas of freedom of individuals against state intervention. The fact that rights covered in Convention are not only defensive rights but that their content provides wider protection can be seen clearly when the properties of judicial rights secured in Convention are considered. Within the framework of these rights it is demanded that state should secure these rights and make them applicable by taking positive measures. Since about 30 years, European Commission of Human Rights and European Court of Human Rights have developed positive obligations as a concept from the fundamental rights in Convention. European Court of Human Rights has stated through its jurisprudence that the duty to acknowledge rights in the 1st Article of Convention brings for contracting states not only negative obligations but also positive obligations as well.With jurisprudences that it has continually developed by making dynamic and progressive interpretations, European Court of Human Rights has developed positive rights that can be alleged through judicial processes, in other words it has introduced positive obligations widening the scope of state?s obligation to protect fundamental rights.The aim of this thesis is to clarify what positive obligations that European Convention on Human Rights loads on contracting states in the light of the adjudications of European Court of Human Rights. To this end, the concept, aim and types of positive obligations have been investigated through examples of jurisprudences of the European Court of Human Rights.