Türkiye'de iç borç yönetiminde piyasa yapıcılığı sistemi ve borçlanma maliyetleri üzeride etkileri
Market making system at Turkish government securities management and affects on dept costs
  1. Tez No: 239702
  2. Yazar: MAŞUK CAHİT UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Piyasa Yapıcılığı Sistemi, birincil piyasa işlemlerinde etkinliği artırmak, ikincil piyasaların işleyişini kolaylaştırmak amacı ile, hazine veya merkez bankalarının, borçlanma senedi ihracı (ihale), döviz müdahalesi türü işlemlerinde sadece belli kriterlere göre seçtiği banka ve diğer bazı kuruluşları taraf kabul ettiği bir sistemdir. Piyasa Yapıcısı adı altında seçilen kuruluşlar, ikincil piyasalarda aralıksız işlem yapmak, kotasyon vermek, bir ihracın belli bir miktarını satın almak gibi yükümlülüklere sahiptir. Dünyada ilk defa Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 1960 yılında uygulanmaya başlanan sistem, ilkemizde Mayıs 2000'de uygulanmaya başlamıştır. Borç yönetimi ve belirlenen finansal aracılar arasında imzalan bir sözleşme ile, devlet iç borçlanma senedi (DİBS) piyasalarında, borç yönetimi ile piyasalar arasında özel bir aracılık faaliyetinde bulunma görevi vermektedir. Çalışmamızda, Piyasa Yapıcılığı Sistemi, sistemin ülkemizdeki ve dünyadaki uygulamaları irdelenmiş ve borçlanma maliyetleri üzerindeki etkisi analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Market Making System is a system where, according to certain criterions, the treasury or central bank accepts banks and some other establishments as a side at government security exportation and foreign money interference kind of procedures with the aim to facilitate the operation of secondary market and redound efficiency at primary market process. Establishments that are chosen under the name of market maker have obligations such as making a continuous procedure at secondary market, giving quotations, rebuying certain amounts of exportation. The system has been first utilized in the United States of America (USA) at the year of 1960 and has been put into operation in our country in May 2000. With a contract signed between the debt management and determined financial intermediaries, a special mediation activity duty is given between the dept management and markets at government securities markets. In this study, the application of the Market Making System in our country and in the world has been investigated and its affects on dept costs have been analyzed.