Vergenes Charler Gravier Kont'un 1767 tarihli raporları çerçevesinde XVIII. yüzyıl denge politikası ve Osmanlı-Fransız ilişkileri
XVIIIth century balance of policy and Ottoman-French relations according to the report's of Vergenes Charler Gravier Kont year 1767
  1. Tez No: 239709
  2. Yazar: SIDIKA ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalısmamızın özünü olusturan elçi Vergenes'in raporu, Avrupa'nın XVIII. yüzyıl denge politikası çerçevesinde Osmanlı-Fransız-Rus iliskilerinin geçirdigi dönüsüm üzerine önemli analizler sunmaktadır. Osmanlı-Fransız iliskileri kapitülasyonlar ile birlikte dost olarak baslamıstır. XVIII. yüzyıl sonlarına kadar kadim Fransa dostlugu devam etmekle birlikte, dönem dönem söz konusu dostlukta, menfaat iliskilerinden dolayı sapmalar yasanmıstır. Osmanlı-Fransız iliskileri baglamında ele aldıgımız rapor, dönem itibarı ile 1730- 1774 yılları arasındaki siyasi gelismeler üzerinde durmaktadır. Özellikle Rusya'nın Avrupa koridoruna dogru genislemek istemesi, bu amaç ile Osmanlı Devleti'nin alanı içerisinde bulunan Lehistan'a saldırması, dönemin Fransa'sını önemli oranda endiselendirmistir. Fransa bu hedef baglamında, diplomasi atakları ile Osmanlı Devleti'ni Rusya'ya karsı savasmaya tesvik etmistir. Elçi Vergenes, bu noktada kendisini bu görevle yükümlü görmektedir. Raporunda da bu misyonu yönünde, Osmanlı yönetiminin neden Rusya'ya karsı durması gerektigi yönünde gerekçeler sunarak ve bunları açıklayarak, savası çıkısını desteklemektedir. Elçi Rusya'ya karsı, dönem itibarı ile zayıf bir görünüm sergileyen Osmanlı Devleti'ni ?savas yeterliligi? açısından güçlü gördügünü sık sık vurgulayarak, özellikle sultanın, halkın ve devlet adamlarının muhtemel bir savas karsısındaki duruslarının nasıl olması gerektigi yönünde de bilgiler vermektedir. Sonuç olarak, Vergenes, Fransa tarafından ?politik bir figür? olarak 1755'te stanbul'a gönderilmis, ülkesi açısından görevini basarı ile tamamlayarak, 1768-1774 Osmanlı-Rus Savası'nın çıkısında etkinligini göstermistir. Fakat savasın sonucu, Fransa'ya istedigi kazanımları getirememistir.
Özet (Çeviri)
Envoy Vergenes' report which constitutes the essence of our study presents some important analysis on Ottoman?French?Russion relationships evolution on the basis of Europe's XVIIIth century Balance of policy. Ottoman?French relationship was started by the capitulations in a friendly manner. Although the etarnal French fellowship continued through the end of the 18th century, deviations resulting from clashing interests are seen periodicaly. This study, built on Ottoman?French relations, focuses on political developments between 1730-1774. Especialy Russias willingness to expand, towards Europe, and attacking Poland that is under Ottoman territories, disturbed France deeply. In order to reach her ambitions France encouraged Ottoman Empire to fight against Russia by using dyplomatic tools. Envoy Vergenes, assumes himself being responsible with this mission. Thus, in his report, by stating out and defining the reasons for standing against Russia, supports war between Ottoman Empire and Russia. Vergenes by emphasizing weakly seeming Ottoman Empires ability to fight, gives information about how Sultan, people and bureaucrats standing against a possible war should be. As a result, Vergenes, who was sent to Istanbul in 1755 as a political figure by France; completed his mission successfuly by showing his impact on 1768-1774 Ottoman?Russian wars start. But the result of the war did not bring what France expected.