Türkiye'de reel döviz kurlarındaki oynaklığın işsizlik ve büyüme oranları üzerine etkileri
The effects of exchange rate volatility on unemployment and growth rate in Turkey
- Tez No: 239708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada reel döviz kuru oynaklığının büyüme ve işsizlik oranları üzerine etkileri araştırılmıştır. Temelde sabit döviz kurunda hükümetler reel döviz kuru oynaklıklarının dışsal şok olarak ekonomiyi etkilemelerine izin vermezler ya da parasal / mali politikalar uygularlar. Eğer bir dışsal şok dalgalı döviz kurunda etkisi uyumlaştırılamazsa ekonomide bazı değişmelere neden olur. Ekonomik büyüme ve işsizlik gibi.Bu çalışma Türkiye için reel döviz kuru oynaklığının büyüme ve işsizlik oranları arasındaki ilişkiyi 1989:Q1- 2007:Q3 arası verileri çeyrek dönemlik olarak araştırmaktadır. Serinin dönemler arası bağımlılığı özelliğinden faydalanan bir model kullanılarak, reel döviz kuru oynaklığının büyüme ve işsizlik oranı değişkenleriyle modellenmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue to be examined is whether real exchange rate volatility result in growth and unemployment rate. Basically, with a fixed exchange rate governments cannot allow the exchange rate to volatility in response to external shocks to the economy. If an external shock cannot be accommodated by real change rate in the flexible exchange rate, such shocks must be accommodated by changes in real economic activity, ie. changes in growth and unemployment.This paper assesses the effects of real exchange rate volatility on growth and unemployment by considering quarterly data from 1989:Q1-2007:Q3. In this study, volatility of real exchange rate is modelled with rate of growth and unemployment by the help of highly correlated and lagged currency data.