L'Orient chez Gérard de Nerval
Gérard de Nerval'de doğu
- Tez No: 239730
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN NEMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Doktora tezimizde konu olarak ?Gérard de Nerval'de Doğu?yu inceledik. Gérard de Nerval'in ?Doğu'da Seyahat? adlı eserini temel alarak konumuzu sınırlandırmaya çalıştık. Tezimizde Gérard de Nerval'in Mısır, Lübnan ve İstanbul'a seyahat etmesinde etkisi bulunan Ortaçağ'dan XIX. yüzyıla kadar Batılı yazarlardan da kısaca bahsettik. Yukarıda belirtilen konuyla ilgili olarak yaptığımız yorumlarda özellikle XIX. yüzyılda yazılmış edebî seyahat eserleri, çalışmamız süresince önemli başvuru kaynaklarımızdan olmuştur.Çalışmamız vasıtasıyla Gérard de Nerval'in ?Doğu'da Seyahat? adlı eserinden yola çıkarak ?Bir Batılının gözünden Doğunun nasıl göründüğünü, doğu ülkelerini, dinlerini, geleneklerini, kadınlarını ve Doğu kültüründe haremin ne şekilde algılandığını? incelemeye çalıştık.Çalışmamızın ?Giriş? bölümünde Nerval'in yaşamı ve eserleri hakkında bilgi verdik. Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır: İlk bölüm iki ana başlıktan, ikinci bölüm ise dört ana başlıktan oluşmaktadır.Birinci bölümün ilk kısmında; Doğu'nun bütün yönleriyle tanımladık ve bazı Batılı yazarların Doğu'yu nasıl algıladığını inceledik. İkinci kısımda ise Gérard de Nerval'in gezi eserinin oluşmasında etkisi bulunan Ortaçağ'dan XIX. yüzyıla kadar Batılı seyyah-yazarlar hakkında kısaca bilgi verdik.Dört ana başlıktan oluşan ikinci bölümde ise ilk olarak Nerval'in eserinden yola çıkarak zamanın önemli politik ve kültürel merkezleri olan Kahire ve İstanbul'u anlattık. Daha sonra Nerval'in gezi eserinde önemli bir yer tutan Doğu toplumlarının tutkuları, dinleri, gelenekleri, alışkanlıkları gibi temel konuları irdeledik. Son kısımda ise yazarın eserinden yola çıkarak Doğu toplumlarının sosyal yaşamları ve davranışlarını yorumlamaya çalıştık.Yaptığımız değerlendirmede Gérard de Nerval'in ?Doğu'da Seyahat? adlı eserinde genellikle Doğu toplumları ve kültürleri hakkında olumlu ve objektif görüşlere sahip olduğunu belirledik.Ayrıca bu çalışmanın, Batılıların Doğu ve özellikle de Türkler hakkındaki önyargı ve düşüncelerinin değişmesinde büyük rol oynayan Gérard de Nerval'in, ülkemizde de bu yönüyle tanıtılması konusunda büyük bir katkıda bulunacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we studied the subject "The East in Gérard de Nerval?. We limited the area of the study to our primary source The Voyage to the East by Gérard de Nerval. We spoke shortly of the western writers from the Middle Ages to the 19th century who influenced Gérard de Nerval to make his voyages to eastern countries and cities such as Egypt, Lebanon and Istanbul.Several works of travel literature, especially the ones written in the 19th century got to be our primary sources to refer for the issues mentioned above. In The Voyage to the East by Gérard de Nerval, in general, we analyzed how the East is perceived, and how eastern (or Levant) countries, religions, traditions, women and harem are presented.Our study consists of two parts; the first containing two chapters and the second four chapters. We began our work with the introduction which gives information about the biography and works of Nerval for our subject to be understood well.In the first chapter of part one, we focused on the overall definition of the East, and we examined how the East was perceived by some western writers. In the second chapter of part one, we gave brief information on western travelogue writers ranging from the Middle Ages to the 19th century who influenced the travelogue of Gérard de Nerval. In the first chapter of part two, we analyzed the major cultural and political centers such as Cairo and Istanbul through the descriptions Nerval gave us.In the second and third chapter of part two we analyzed passions, religions, customs and habits of eastern societies which occupy a central place in the travelogues of Nerval. Furthermore, at the end of the second part, we also studied the social life of and behavior among Orientals.Through the analysis of the The Voyage to the East, we found that Gérard de Nerval holds a positive and objective vision for eastern societies and cultures.In addition, we believe that this study will contribute much to the introduction of Gérard de Nerval?s image that has played an important role in the elimination of prejudices and misunderstandings about the Turks.