Türkiye'de konut pazarlaması ve üniversite öğrencilerinin gelecekte konut satın alma kararlarını etkileyen faktörler ve bir araştırma
Housing marketing in Turkey and the factors affecting house purchase decisions of university students in the future and a research
  1. Tez No: 239734
  2. Yazar: OKAN SİSO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Günümüz pazarlama ve satış anlayışında geleneksel pazarlama ve satış stratejileri ile pazara hakim duruma gelmek neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla tüketici davranışlarını etkileyen faktörlerin dikkate alındığı bir sistem oluşturulmak, müşteri odaklı stratejiler geliştirilmek, bireysel yaklaşımlardan daha ziyade kurumsal yaklaşımlar ve çözümler üretmek, buna bağlı olarak her ne kadar sektörel olarak imaj ve prestij çalışmaları yapılıyor olsa da işletme bazına indirgeyerek bunu uygulamak gerekmektedir.Araştırmanın amacı konut üretimi, pazarlaması ve satışı yapan işletmelerin anlayışlarının ortaya konulması, potansiyel konut alıcısı olan tüketicilerin, tüketici davranışları özelliklerinin incelerek konut üretimi ve pazarlaması yapan işletmelerin günümüzde oluşturdukları, gelecekte değişen koşullara göre yeniden düzenlemek zorunda kalacakları anlayışlarıyla ilişkilendirilmesine yöneliktir.Araştırmanın kapsamı ve yöntemi; Araştırmanın ana kütlesini, Ankara'da Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi, İstanbul'da İstanbul Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi ve İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli verilerin toplanmasında yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma konusu olan, üniversite öğrencilerinin gelecekte konut satın alma kararları ile ilgili değişkenlere Faktör analizi, T testi ve Ki Kare ilişki testi uygulanmıştır.Araştırmanın bulguları ele alındığında, konut üreticileri ve satıcılarının gelecekte konut pazarlama ve satış faaliyetlerinde kullanabilecekleri, geleceğin potansiyel konut tüketicileri konumunda olan üniversite öğrencilerinin gelecekte konut satın alma kararlarını etkileyen faktörler ve faktörleri oluşturan değişkenleri dikkate almaları, gerek konut üretimi gerekse konut planlama, pazarlama ve satış stratejileri açısında büyük bir önem arz etmektedir.Konut üretiminde ve pazarlamasında başarı, konut tüketicisine doğru, tutarlı, teşvik edici, ikna edici şekilde ulaşan, hedef kitlenin değişen taleplerini inceleyen, takip eden, projelerine uygulayan üretici kuruluş ve işletmelerin olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is almost impossible to have a dominating position in the market by traditional marketing and sales strategies. Therefore, it is necessary to develop a system taking into consideration the factors affecting customer behavior, to develop customer-oriented strategies, to find approaches and solutions which are institutional rather than individual, in conjunction with this, it is also necessary to implement them in a business level, even though sectoral image and prestige programs are applied.The aim of the research is to find approaches of the companies which are in the business of housing production, marketing and sales and by examining the behavior of potential house buyers and to reach a relationship with the companies? strategies which are developed today and needed to be revised in the future depending on the changing conditions.The coverage and method of the research; the students studying at Ankara University and Bilkent University in Ankara, İstanbul University and Yeditepe University in İstanbul, Dokuz Eylül University and Yaşar University in İzmir. To gather data, face-to-face survey method was applied. Factor analysis, T-test and Chi-square relationship test were applied to the variables affecting the house buying decisions of university students in the future.Examining the findings of the research, it is highly important for house producers and sellers in both housing production and marketing and sales strategies and also in planning to take into consideration the factors and variables comprising those factors which are affecting house purchase decisions of university students who are potential housing customers in the future.The success in the housing production and marketing will be of the companies and institutions which are reaching to housing customer through the right, stable, encouraging and persuading ways and examining and following the changing demands and apply them to their projects