Bahailikte inanç ve ibadet
Faith and prayers in Bahaism
  1. Tez No: 239801
  2. Yazar: SÜMEYRA TEYMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bahailik, Bahaullah lakabıyla anılan Mirza Hüseyin Ali tarafından yeni bir din olma iddiasıyla kurulmuştur. Bahaîliğin ortaya çıkışında İran kültürü ve mehdi inancı, o dönemde bütün dünyayı etkileyen siyasi istikrarsızlık ve Şeyhilik tarikatının etkisi büyüktür. Bahaîliğin ilk tohumları Mirza Ali Muhammed tarafından kurulan Babilik hareketi ile atılmıştır. Önceleri Mirza Ali Muhammed'in talebesi olan Bahaullah, onun ölümünden sonra kendi ekolünü kurmuş ve peygamberliğini ilan etmiştir.Mirza Hüseyin'in ölümünden sonra yerine oğlu Abdulbaha, ondan sonra da Abdulbaha'nın torunu Şevki Efendi geçmiştir. Şevki Efendi ölmeden önce hareketin sistemleşmesini sağlamış ve Bahaî yönetimini İsrail'in Hayfa şehrinde bulunan Umumi Adalet Evi'ne bırakmıştır. Günümüzde Bahaîlerin yönetiminden Adalet Evi sorumludur. Adalet Evi dünya üzerindeki Bahaîler ile her ülkede bulunan Milli Ruhani Mahfiller ve her şehirde bulunan Mahalli Ruhani Mahfiller vasıtasıyla iletişim kurmaktadır.Bahailik inancı Allah'ın birliğine ve peygamberlerin sürekliliğine dayanır. Onlara göre peygamberlik hiçbir zaman son bulmaz. Allah tarih boyunca Musa, İsa ve Muhammed gibi kişileri peygamber olarak seçtiği gibi şimdi de Bahaullah'ı göndermiştir. Bahaullah, Hz. Muhammed'i; kitabı Akdes de Kuran-ı Kerim'i neshetmiştir.Bahaîliğin üzerinde durduğu birtakım öğretiler vardır. Bunlar; insan âleminin birliği, dünya barışı, kadın-erkek eşitliği, genel eğitim, evrensel yardımcı dil, bütün dinlerin birliği gibi öğretilerdir.Bahaîlerin namaz, oruç, zekat, hac gibi ibadetleri vardır ancak bunların pratiği diğer dinlerden farklıdır. Bunların yanında günde 95 kere Allah'u Ebha demek, Tanrı hukuku ve kutsal ayetlerin okunması gibi kendilerine özgü ibadetleri de mevcuttur. Bahaîlikte ilmihal konuları henüz ayrıntıya kavuşmamıştır. Ancak evlenme ve boşanma, miras ve vasiyetname, bağımlılık yapan maddelerin durumu gibi konularda çeşitli kurallara rastlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Bahaism was found and claimed to be new a religion by Mirza Hüseyin Ali who is also knows as Bahaullah. The belief of Mehdi and Iran culture, political unsteadiness and the sect of Sheyhi played a big part in the foundation of Bahaism. The first seeds of Bahaism was thrown by the sect of Babism which was found by Mirza Ali Muhammed. Bahaullah who was at first a student of Mirza Ali Muhammed, found his own school and declared himself as a prophet after his teachers death.After Mirza Hüseyin Ali?s death his son Abdulbaha and after Abdulbaha his grandson Şevki Efendi took his place. Before Şevki Efendi died, he systematized the sect and left the Bahai administration to the Universal House of Justice. The Universal House of Justicelocated in Hayfa, city of Israel. Today still Bahaism is managed by the Universal House of Justice. The House of Justice comunicate whit Bahais via National Spiritual Assemblies and Local Spiritual Assemblies.Bahaism is based on tawhid and according to them prophethood never ends. As God send Jesus, Moses and Mohammad as prophets, now he choose and sent Bahaullah. Bahaullah succeeded propeth Mohammad as the book of Akdes succeeded the Holly Qurane.Bahaism stresses on principles such as ?Women and men are equal?, ?All prejudice is destructive and must be overcome?, ?World peace is the crying need of our time? and ?We must investigate truth for ourselves, without preconceptions?.Bahais have prayers like salat, fasting, charity and pilgrimage. But the performing of thie prayers are slightly different from the ohter religions. Other than that they have in de individual prayers such as to cite Allah?u Ebha 95 times, Huqúqu'lláh and reading of the holly verses. In Bahaism, the subjects of catechism have not yet been detailed. However they have rules about subjects such as marriage and divorce, in herritance and testaments.