Çin Halk Cumhuriyeti'nin WTO üyeliği ve Türkiye ekonomisine etkileri
WTO membership of people's republic of China and its impacts on Turkish economy
- Tez No: 239914
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisinin son yıllardaki hızlı gelişimi ve yaşanılan bu sürecin dünyadaki mevcut düzeni nasıl etkileyeceği merak konusu olmaktadır. Yapılan reformlarla geçekleştirilen istikrarlı büyüme oranları, pazar hacminin genişliği dolayısıyla iç talebin büyüklüğü, ucuz ve bol işgücü gibi faktörlerle Çin Halk Cumhuriyeti gelişimini arttırmıştır. Özellikle 1990'lardan sonra yaşanan istikrarlı büyüme oranları ile Çin Halk Cumhuriyeti, dünyadaki önemli güçler arasında yerini almıştır. Bu çalışmada da Çin Halk Cumhuriyeti'nin yükselen gücü ve 2000'li yılların başında Çin Halk Cumhuriyeti'nin WTO'ya üyeliğinin Türkiye ekonomisine etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the People?s Republic of China economy in the recent years and how this process will affect the existing order in the world are issues of concern. Factors such as stable growth rates realized by means of improvements, breadth of market volume therefore the size of domestic demand and abundance of cheap labor have contributed to the development of the People?s Republic of China. The People?s Republic of China is now one of the most significant powers in the world, especially due to the stable growth rates realized since 1990?s. In this paper, the rising power of the People?s Republic of China as well as the impacts of People?s Republic of China?s membership to WTO in the early 2000?s on Turkish economy are analyzed.