Şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin rolü üzerine bir araştırma
A research on human resources management's role in mergers
  1. Tez No: 239915
  2. Yazar: AYLİN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Küreselleşmenin artmasıyla birlikte rekabette üstünlük elde edebilmek ve sinerji yaratmak amacıyla gerçekleştirilen birleşmelerde finansal ve hukuki konularla birlikte insan kaynakları unsurları da rol oynamaktadır. İnsan kaynakları uygulamalarının yeterince yer almadığı ve insan kaynakları sorunlarına dikkat verilmeden yapılan birleşmelerde problemler ortaya çıkmakta ve birleşmeleri olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, birleşmelerde başarıyı veya başarısızlığı getiren unsurlarda insan kaynakları yönetiminin önemli bir role sahip olduğu görülmektedir.Şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin rolü üzerine bir araştırma konulu tez çalışması, şirket birleşmelerini ve şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin rolünün belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, birleşme gerçekleştirmiş olan otuz şirkette hazırlanan anket soruları vasıtasıyla araştırma yapılmış, insan kaynakları yönetiminin birleşme sürecinde ne tür roller üstlendiği incelenmiştir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda elde edilen veriler, ?şirket birleşmelerinde birleşmelerin başarısında kritik unsurlar olan kültürel uyumlaştırma, etkin iletişimin sağlanması ve kilit elemanların elde tutulması faaliyetlerinde insan kaynakları yönetiminin rolü önemlidir? varsayımımız çerçevesinde karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization increases, the mergers are founded with the aims of the synergy and competitive advantages. Human resources issues play a valuable role like financial and legal issues in mergers. In which mergers, human resources applicatons are not sufficient and are not paid attention on human resources issuess; problems occur and the mergers are affected negatively. Therefore, human resources management has a critical role in the success or failure of mergers.In this thesis, we have worked out to investigate the importance of human resources management in mergers. In the practice of the study, it is analyzed which roles are performed by human resources management for the success of the mergers. In order to achieve the results, we communicated with the human resources managers of thirty corporations and presented a questionnaire form. The achieved results are analyzed with our hyphothesis ?The role of human resources management is important in the cultural alignment, effective communicaion and retention of key workers which are the critical factors in the success of the mergers?.