Ahkam defterlerine göre 18. yüzyılda İstanbul'da finansal hayat
According records of provosions in the 18.century financial life in İstanbul
  1. Tez No: 239917
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ahkâm Defterleri; bizlere yazıldığı bölgenin demografik yapısı, yerleşim yerleri, toplumun finansal ve diğer sorunları ile birlikte kendi arasındaki ilişkileri, iktisadi yapı, esnafın durumu gibi konularda bilgiler vermektedir.Tezimiz üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; ahkâm defterleri ve bu hükümlerin çıktığı merci olan divan-ı hümayun hakkındakı bilgiden sonra 18.yüzyılda İstanbul'un coğrafi sınırları ve kazaları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.İkinci bölüm olan hükümlerin analiz edilmesi başlığı zatında; hükümlerin kazalara, dini inanç esaslarına, müracaat edenlere, şikâyet edilenlere ve başvurulan yıllara göre değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bölümde daha çok veriler analiz edilmiş ve sayısal sonuçlar verilmiştir. Hükümlerin yıllara göre dağılımını gösteren tablolar oluşturularak; hükümler ile müracaat yılları arasında dönemsel bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise hükümler ihtilaflara göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Hükümler öncelikle finansal ilişkilerin temelini oluşturan borç, alacak, kredi ekseninde incelenirken; devamında ise finansal ilişkilerde ortaya çıkan hukuki muameleler, alacağın tahsili, iflas, vergi ihtilafları ve iltizam konuları alt başlıklar halinde incelenmeye çalışılmıştır. Alt başlıkların içeriklerinde ise anlaşmazlık türü ile ilgili kavramsal açıklamayla birlikte anlaşmazlığın tarafları, inançları, şikayetçi ve şikayet edilen tarafların konumları ve sonrasında ise anlaşmazlığın meydana geldiği kaza ve nahiyelerin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Record of provosions written us the region's demographic structure, settlements, financial and other problems of society and relationships, economic structures, provides information on issues such as the status of trades are.Our thesis is composed of three sections. In the first section; records of provosions ,Imperial Council and Istanbul about geographical boundaries information is given.Provisions have been made in the second part analyzes. In the analysis, religious faith principles, the plaintiff and the defendant were evaluated. Provisions were analyzed and numerical results were given. The annual number of terms tables showing was created.In the third section were evaluated according to the provisions conflict. Provisions; debt, receivables, credit, legal transactions in financial relations, collection, bankruptcy, tax disputes as examined.