Personel güçlendirmenin; iş tatmini ve işten ayrılma üzerindeki etkisinde örgüte bağlılığın rolü
The role of organisational loyalty on the effect of personnel empowerment on job satisfaction and intention to leave
- Tez No: 239935
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARTAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde işletmeler, yükselen küreselleşme hareketi, müşteri beklentilerinin artması, teknolojik gelişmeler ve değişen personel yapısı gibi nedenlerden dolayı çağdaş yönetim uygulamalarına ihtiyaç duymaktadırlar. Çünkü geleneksel yönetim teknikleri yetersiz kalmaktadır. Organizasyonlar, çalışanlarını eğiterek, katılımlarını sağlayarak ve sorumluluk almalarını teşvik ederek ?insan? faktörünü ön plana çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu noktada güçlendirme kavramı ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada hizmet sektöründe, uygulama alanı bulan güçlendirme konusunun; kavramsal çerçevesi çizilmekte ve personel güçlendirmenin; iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgüte bağlılığın rolü belirlenmeye çalışılmaktadır.Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan denekler kolayda örneklem (gönüllülük esasına dayanan örneklem) yoluyla belirlenmiştir. Anketler, İstanbul ili sınırları içinde hizmet sunan iletişim şirketinin müşteri hizmetleri departmanı çağrı merkezi çalışanlarına elden dağıtılmış ve elden toplanmıştır. Şubat ayı içinde yapılan anket çalışmasında 91 kişiye anket verilmiş ve tamamından geri toplanmıştır. Ancak 6 tanesi eksik cevaplandırıldığı için değerleme kapsamına alınmamıştır. Bu gruptan cevap veren 85 kişi örnek grubumuzu oluşturmuştur. Toplanan veriler SPSS 13.0 for Windows programında istatistik frekans analizi kullanılarak incelenmiştir. ?Personel Güçlendirme? ve ?Örgüte Bağlılık? ve ?İş Tatmini? ölçeklerine faktör analizi uygulanmıştır.Yapılan analizler sonucunda; personel güçlendirmenin iş tatmini ve örgüte bağlılığı etkilediği ancak işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, organizations are in constant demand on modern management practices due to the increasing globalization movement, increasing customer expectations, technological developments and changing personnel structures. The traditional management techniques are proven to be insufficient. Instead, organizations tend to educate employees, encourage them to take responsibility to participate and emphasize the“human”factor. Thus the concept of personnel empowerment becomes important.In this study, the intention is to construct a conceptual framework of the personnel empowerment in the service sector, and determine the role of organizational royalty on the effect of personnel empowerment on job satisfaction and intention to leave.Survey data collection techniques were used as the research method. Subjects have been determined with easy sampling (sampling based on participation upon free will) to whom surveys were distributed. The surveys were handed to the personnel of the customer service call center employees of a communications company in Istanbul province and collected. In February, 91 people were given survey and collected. However, due to missing answering of the questions, 6 surveys were not considered. The analysis has been performed on valid surveys of 85 samples. Collected data were analyzed with SPSS 13.0 for Windows program using Frequency Analysis Method. Factorial analysis was applied on the scales of“Human Enhancement”,“Commitment to the Organization”and“Job Satisfaction”.As the result of analysis, it has been determined that the personnel empowerment has a positive effect on job satisfaction and organizational loyalty, but no effect on the intention to leave.