Stratejik insan kaynakları yönetiminin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde personel güçlendirme ve örgütsel destek algısının etkisinin belirlenmesi
Determination of the impact of personnel empowerment and perceived organizational support on the impact of strategic human resources management on job satisfaction and intention to quit
  1. Tez No: 628663
  2. Yazar: ERKAN YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Stratejik insan kaynakları yönetim (SİKY) uygulaması insan kaynakları uygulamalarının işletme stratejileri ile bütünleştirilerek işletme ve çalışanların amaç ve beklentilerine yönelik insan kaynakları uygulamalarının hayata geçirilmesidir. Örgüt yöneticilerinin örgütün performansını iyileştirmek ve rekabet avantajını sağlamak amacıyla benimsediği bir yönetim anlayışı olan SİKY, çalışanların örgütsel bağlılığını ve iş tatminini arttırarak örgüte stratejik bir güç katmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; işletmelerde uygulanan SİKY'nin çalışanların iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde çalışanların personel güçlendirme ve örgütsel destek algısının aracılık ve seri aracılık rolü ile iş tatmininin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde düzenleyici rolünü tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmadaki veriler örnekleme yöntemiyle organize sanayi bölgesinde imalat firmalarının insan kaynakları departmanında istihdam eden 600 çalışandan toplanmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan ölçeklerin yapı, ayrışma ve birleşme geçerliliği sağlanıp doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiş, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek ve hipotezleri test etmek için yapısal eşitlik modeli analizlerinden varyans temelli SmartPLS 3.2 ve kovaryans temelli Lisrel 8.7 paket programı kullanılarak analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda SİKY'nin çalışanların personel güçlendirme ve örgütsel destek algısını pozitif yönde etkilerken iş tatminini arttırdığı ve işten ayrılma niyetini azalttığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra SİKY'nin iş tatmini üzerine etkisinde personel güçlendirmenin ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel destek algısının kısmi aracılık etkisi, işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde personel güçlendirme ve iş tatmininin seri aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca personel güçlendirmenin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde iş tatmininin tam aracı etkisi, örgütsel destek algısının işten ayrılma niyeti üzerinde ise iş tatmininin kısmi aracılık etkisi ortaya çıkmıştır. Personel güçlendirme ve örgütsel destek algısının işten ayrılma niyeti ilişkisinde iş tatmininin düzenleyici etkisinin azaltıcı yönde etkili olduğu belirlenmiş, analizler sonucu elde edilen tüm bulgular istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Strategic human resources management (SHRM) refers to the implementation of human resources practices in line with the goals and expectations of both firms and employees by integrating these practices with business strategies. SHRM, a management approach adopted by organization managers to improve organizational performance and gain competitive advantage, provides organizations with a strategic power by increasing employees' organizational commitment and job satisfaction. In this regard, this study aims to determine both the mediating and serial mediating roles of employee empowerment and perceived organizational support in the effect of SHRM on job satisfaction and intention to quit, and the moderating role of job satisfaction in the effect of employee empowerment and perceived organizational support on intention to quit. For this purpose, data were collected using the convenience sampling method from 600 employees who were employed in the human resources departments of manufacturing companies operating in an organized industrial zone in Turkey. Both construct validity (convergent validity and discriminant validity) and confirmatory factor analyzes of the scales used in the study were performed, and the results were compared by using the variance-based (SmartPLS 3.2) and covariance-based (LISREL 8.7) structural equation modeling analyzes both to determine the relationships between variables and to test the research hypotheses. As a result, SHRM positively affected the employee empowerment and perceived organizational support, increased job satisfaction, and reduced intention to quit in employees. In addition, employee empowerment had a partial mediating effect in the effect of SHRM on job satisfaction. Perceived organizational support had a partial mediating effect in the effect of SHRM on intention to quit. Employee empowerment and job satisfaction had a serial mediating effect in the effect of SHRM on intention to quit. Moreover, job satisfaction had a full mediating effect in the effect of employee empowerment on intention to quit, and a partial mediating effect in the effect of perceived organizational support on intention to quit. Job satisfaction had a reducing moderation effect in the relationship between employee empowerment, perceived organizational support and intention to quit. All results were statistically significant.