Performans değerlendirme ile örgütsel bağlılık ilişkisi ve bir araştırma
The relationship of performance evaluation systems and organisational commitment and a research
  1. Tez No: 239939
  2. Yazar: ÖZGE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
?Performans Değerlendirme Sistemi ile Örgütsel Bağlılık İlişkisi ve Bir Araştırma? adını taşıyan bu çalışmada hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi uygulanan ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin çalışanlarının performans değerlendirme sistemine yönelik tutumları araştırılmıştır. Bununla birlikte çalışanların örgüte bağlılık düzeyleri ortaya konmuştur. Elde edilen veriler yardımıyla performans değerlendirme sistemine yönelik çalışan tutumlarının örgüte bağlılıkları üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı incelenmiş, sonuçlar tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmada aynı zamanda örgütsel bağlılık üzerinde etkili olan faktörlerden yola çıkılarak bazı demografik özelliklerin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada regresyon analizi, t-testi ve varyans analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“The relationship of Performance Evaluation Systems and Organisational Commitment, and a Research”, employee attitudes of a service-sector company that applies a goal and competency based performance evaluation system towards evaluation system are examined. Also level of employee loyalty to the organisation is revealed. The initial results of the study is used to investigate a possible influence of employee attitudes towards evaluation system on employee loyalty; outputs of the investigation is discussed and suggestions are presented. In the study, the effects of some demographical attributions to organisational loyalty are inquired, as well. The study utilized the methods such as, regression analysis, t-testing and variance analysis.