Türkiyenin 1980 sonrası ihracata dayalı sanayileşme sürecinde kalkınma planlarında yatırım teşviklerinin etkileri: İmalat sanayi ? beyaz eşya sektörü örneği
Effects of investment incentives in Turkey?s economic development plans and export led industrialism process after 1980?s: Manufacturing industry ? white goods sector
  1. Tez No: 239983
  2. Yazar: FERİMAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
Türkiye'de 1980'lerde başlayan ?İhracata Yönelik Sanayileşme? politikalarına baktığımızda devletin piyasadan çekilmesi, neo-liberal politikaların uygulanmasına yönelik ideolojik bir çerçeve olduğunu görmekteyiz. Bu süreçte devletin işlevleri farklılaşmış, ancak piyasadan çekilmemiş, dolaylı ve direkt teşvikler ile piyasa mekanizmasına önemli ölçüde müdahale etmiştir. Devletin 1980 öncesi ve sonrası işlevlerinin dönüşümünde, sermaye fraksiyonlarının dönemler itibarıyla farklılaşan talepleri bulunmaktadır. Çalışmamızda Türkiye'de üretim ve ihracat açısından önem arz eden imalat sanayi içinde yer alan ?Beyaz Eşya Sektörü? ve bu sektörde devletin teşvik ve müdahaleleri sonucunda değişimler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
?Export Led Industrialism? process, began in 1980?s in Turkey, there was an ideological framework, which called neo-liberal policies. In this process, according to liberal policies, state?s assumed that not to continue interfering to market mechanism. On the contrary of neo-liberal ideology, state?s functions differed but continued to interfere to the market and arranged with its direct and indirect incentives. The state?s functions, which differs before and after1980 period, are affected by changing demands of capital fractions. This paper is an attempt to understand and analyze state?s investment incentives and their effects on ?White Goods Sector?, as an important part of productive and export-led manufacturing industry.