Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde hukuk devleti ve idari usul alanındaki gelişmeler
Developments regarding the state of law and administrative procedure in European Union full membership process of Turkey
  1. Tez No: 240056
  2. Yazar: OSMAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL K.BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hukuk devleti ilkesinin genel kabul gören ortak gerekleri; idarenin yargısal denetimi, yasamanın yargısal denetimi ve her iki denetimi yapacak olan yargının bağımsızlığının ve güvencesinin sağlanmasıdır. İdarenin yargısal denetimi kamu hizmetinden yararlananların hak ve özgürlüklerinin korunması için en etkili denetim yoludur. İdari işlemlerden menfaatleri etkilenen ve/veya hakları zarar görenlerin öncelikle yargısal yollara başvurmadan önce, bu işlemlerin, bireylerin katılımının sağlanıp, görüşlerinin ve savunmalarının alınarak yapılmasının kurallarını düzenleyen idari usul kuralları, idarenin geleneksel denetim yollarından farklı olarak, kendi kendini denetimine, idari işlemlerin yapılması sürecinde katılımın sağlanması ile şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasına, böylece hukuka aykırılıkların kaynağında önlenmesine, bu süreçlere rağmen karşılaşılabilecek hukuka aykırı kararların yargı denetiminin ise daha hızlı, daha isabetli yapılmasına hizmet eder. Avrupa Birliği'ne tam üyelik demokrasi ve hukukun üstünlüğünü sağlayan kurumların ve uygulamaların varlığını gerektirmektedir. Bu kapsamda değerlendirilen uyum yasalarından olan ?İdari Usul Yasası?nın, 2009 yılında çıkarılması taahhüt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Common accepted requirements of the `state of law? principle are the judicial control of the administration, judicial control of the legislation and achieving the independence and predictability of the court that will conduct both controls. The judicial control of the administration is the most effective control method for maintaining the rights and freedoms of the individuals who enjoy public service. There are administrative procedure rules that enable the administration to control itself without the traditional control methods being used, achieve transparency and accountability in the process of administrative proceedings conducted by the encouragement of participation and therefore, prevent the contradiction to law and enable a faster and more well-directed judicial control of the unlawful decisions that could be encountered inspite of these processes. These rules regulate the conditions that render it possible to conduct these proceedings with the participation of the individuals whose opinions and defenses are taken before these individuals whose interests and/or rights were violated by the administrative proceedings take legal actions. Full membership in the European Union requires the existence of foundations and implementations that deliver democracy and the rule of law. It was acknowledged that the `Administrative Procedure Law? that is one of the adjustment laws evaluated in this context be laid down in 2009.