Turistik ürün çeşitlendirme kapsamında kırsal turizm ve kırsal turizm işletmeciliği: Şirince örneği
Rural tourism and rural tourism management under the concept of tourism product diversificaton: A case study for Şirince
  1. Tez No: 240069
  2. Yazar: OKAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKER ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dünyadaki hızlı ekonomik, siyasal ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, turizm sektörünün sağladığı faydaların fark edilmesiyle ülkeler arasında rekabet artmış, değişen istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda uluslararası turizm hareketlerinde değişmeler yaşanmış ve seyahat sırasında macera arayan, çevreye duyarlı, farklı kültürleri merak eden, farklı turistik ürünleri tercih eden yeni bir turist profili ortaya çıkmıştır. Gelişen bu yeni turistik talebe bağlı olarak yeni turistik ürünler oluşturma, turistik destinasyonların en önemli politikası haline gelmiştir. Turistik ürün çeşitlendirme politikalarından biri de kırsal turizmdir.Kırsal turizm, sürdürülebilirlik yaklaşımlarından hareketle giderek dünyada ve Türkiye'de daha fazla ilgi gören ve geliştirilen bir turizm çeşididir. Türkiye'de turizm açısından gelişmiş Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turizm merkezlerinin yakınındaki bazı köyler keşfedilerek, ziyarete konu olmaya başlamıştır. Bu köylerden biri de Şirince'dir. Şirince, coğrafi konum bakımından potansiyeli çok yüksek ve turizmde dünyada adını duyurmuş Efes, Artemis Tapınağı, Meryemana, St. Jean, Yedi Uyuyanlar gibi tarihi inanç merkezlerine yakındır. Şirince kırsal turizm açısından yüksek potansiyele ve diğer turizm türleriyle entegre olabilme gücüne sahip olmasına karşın kırsal turizm potansiyeli yeterince değerlendirilememektedir.Bu çalışmada, turistik ürün çeşitlendirme kapsamında kırsal turizm incelenerek, Şirince Köyünün yöresel özellikleri ortaya konulmuş ve alan araştırması yapılarak mevcut turizm potansiyeli, yörenin güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve tehdit unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında kırsal turizm işletmeciliğine yönelik olarak yörenin işgören potansiyelini belirlemek üzere Şirince'de faaliyet gösteren kırsal turizm işletmelerinde çalışan işgören profili çıkarılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgulara dayalı olarak, Şirince'nin SWOT matrisi çıkarılarak yörenin turizm gelişimi için yapılması gerekenler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the economic, politic and technologic developments in the world; due to noticing the benefits that tourism sector supplies, the rivalry between the countries ascended; international tourism destination changes seen according to the varying desires and needs; and a new tourist profile appears that looks up adventure while travelling, environmentally-conscious, wonders different cultures, and chooses different touristic products. Due to developing this new touristic demand, composing new touristic products became the most important politics of touristic destinations. Rural tourism is the one of these policies.Rural tourism is a tourism type that gets more attention in Turkey and in the world moving with the sustainability approaches. Some of the villages in Turkey in which located in Marmara, Aegean and Mediterranean regions nearby the tourism centers are explored and started to visit. One of these villages is Şirince. Şirince is close to the places that have a very high potential as geographical position and famous around the worldwide in tourism like Ephesus, Artemis Temple, the Virgin Mary, St. Jain, Seven Sleepers etc. Although Şirince has the power to integrate to the other tourism types and has the high potential in terms of rural tourism, its? rural potential can not be evaluated sufficiently.In this study, by analyzing touristic product diversification of rural tourism, the local specialties of village Şirince is displayed; and by making field study; current tourism potential, strong and weak aspects of destination, opportunity and threat factors are tried to determine. Moreover, intended for rural tourism management, for determining employees of destination, the profile of employees is finded out working at rural hotels in Şirince. At the end of the study, recommendations are given for the tourism development of the region and SWOT matrix of Şirince is drawn by based on the findings.