Sürdürülebilir turizm kapsamında turistik ürün çeşitlendirme politikaları ve Antalya örneği
Touristic product diversity policies in extension of sustainable tourism and case of antalya
  1. Tez No: 208531
  2. Yazar: MUSTAFA SARKIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Dünyada ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik alanda yasanan gelismeler turizmi de etkilemis ve sürdürülebilir turizm anlayısı ortaya çıkmıstır. Çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel bakımdan turizmin gelismesi ve uzun dönem sürdürülebilirligin saglanabilmesi sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde bu üç kavram arasında uygun bir dengenin kurulmasını ifade eder. Sürdürülebilir turizm turist tatminini yüksek bir seviyede saglarken, turistlere de anlamlı tecrübeler kazandırmalı ve çevreyi korumalıdır. Ürün çesitlendirme turizm piyasasında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Turizm piyasasında benzer turistik ürünleri üreten çok sayıda firma ve destinasyon bulundugundan güçlü bir rekabet vardır. Ürün birçok yönden birbirine benzedigi için firmalar ve destinasyonlar kendi ürünlerini digerlerinden farklılastırmanın yollarını arastırmaya odaklanmıslardır. Antalya sahip oldugu dogal, tarihi ve sosyo-kültürel arz verilerinin sayısı ve çesitliligi nedeniyle Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biridir. Bu çalısmada Türkiye turizmi içinde önemli bir yere sahip olan Antalya'da turistik ürün politikaları ele alınarak sürdürülebilir turizm kapsamında gelistirilmesi gereken ürünler belirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The economic, social, political and technological developments in the world have affected tourism and as a result ?sustainable tourism? approach came into existence. Environmental, economic and socio-cultural aspects of tourism development and within the framework of sustainability, the long term sustainability means a convenient balance between these three concepts. While sustainable tourism provides a high-level of satisfaction to the tourist, it also should protect the environment. Product diversification is becoming more important in tourism markets. Because of similar destinations and a lot of firms which produce the same product in tourism market creates a strong competition. From many aspects the products are alike and for that reason firms and destinations are trying to find ways of differentiating their products. Because of its? natural, historical and socio-cultural supply data and diversification Antalya is one of the most important destination of Turkey. In this study, tourism policies of Antalya, (a city which plays an important role at Turkish tourism), have been investigated and which products have to be developed in order to ensure sustainable tourism have been designated.