Türkiye'de turistik ürün çeşitlendirme stratejisi kapsamında kongre turizminin geliştirilmesi
Developing of congress tourism in the concept of the touristic product diversification in Turkey
- Tez No: 74555
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Türkiye turizm açısından birçok alternatif ürüne sahip olmasına rağmen, günümüze kadar turizm politikalarında, tatil turizmine önem vermiştir. Ancak tatil turizminin belli zamanlarda ve mekanlarda gerçekleştirilen bir faaliyet olması, son zamanlarda sektörel ve ekonomik sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Oluşan sorunların çözümlenebilmesi, alternatif ürünlerin geliştirilmesi ile mümkündür. Bu sayede turizmin sağladığı ekonomik faydaların gelişerek devam etmesi ve turistik ürünlerin korunması sağlanmış olacaktır. Kongre turizmi ürün çeşitlendirmesi kapsamında değerlendirilebilecek en uygun alternatiflerden birisidir. Çünkü yıllık bir faaliyet olduğu için sezon uzatıcılığı avantajı vardır. Ayrıca ekonomik getirişi diğer turizm tiplerinden daha fazladır. Tanıtım, imaj ve prestij sağlayan kongre turizmi, diğer turizm tiplerini olumlu yönde etkileyerek geliştirir. Türkiye sahip olduğu coğrafi konum, alt ve üst yapı, çekicilik unsurları ve kolay ulaşılabilirliği ile, kongre turizminin geliştirilmesi için yüksek potansiyele sahip bir ülkedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although Turkey has many alternatives touristic products, up to now it's tourism policies mostly concentrated on vacation tourism. Vacational tourism has recently caused sectoral and economic problems, because it is an activity which takes place in particular seasons and places. These problems can be cured by developing new alternative products. Therefore economic benefits of tourism will enlarge and preservation of touristic products will be guaranteed. Convention (congress) tourism can be counted as an alternative for product diversification. Since it is an all the year round activity, it has lengthens the season advantage. Also it's revenue much more greater than other types of tourism. Convention tourism, which provides promotion, image and prestige, affects positively and improve other types of tourism. Because of it's geographical location, infra- super structure, attractiveness and easy accessibility, Turkey has high potential for developing convention tourism.