Mai ve Siyah romanında tasvirler ve yüklendiği fonksiyonlar
The descriptions in Blue and Black novel and its loaded functions
- Tez No: 240079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. YASEMİN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
?Mai ve Siyah Romanındaki Tasvirler ve Yüklendiği Fonksiyonlar? adlı tezimizin amacı, Türk Edebiyatında Batılı anlamda yazılmış ilk roman olarak kabul edilen Mai ve Siyah romanının, realist akımın ilkelerine uygun olarak her türlü tasvire olanak sağlayan bir şekilde kaleme alındığını ve tasvirin Halit Ziya Uşaklıgil'in roman sanatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu kanıtlamaktır. Çalışmamız ön söz, giriş, iki ana bölüm, sonuç, kaynakça ve özgeçmişten oluşmuştur.Giriş bölümünde Servet-i Fünûn Edebiyatının genel özellikleri, Servet-i Fünûn Romanı ve Halit Ziya Uşaklıgil'in edebî kişiliği ve romanları hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde tezimizin konusuna paralel olarak tasvir, Türk Edebiyatında tasvirin gelişimi, tasvir motivasyonları, tasvir çeşitleri detaylı bir şekilde incelenmiştir.İkinci bölümde ise realist akımın gözlem ve tahlil metotlarını başarılı bir şekilde eserlerinde uygulayan Halit Ziya Uşaklıgil'in Mai ve Siyah romanında yer alan tasvir çeşitleri roman içindeki fonksiyonlarına göre ayrıntılı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın en hacimli kısmı da bu bölümdür.Sonuç bölümünde ise Servet-i Fünûn romanında Halit Ziya Uşaklıgil'in yeri ve onun roman sanatına getirdikleri, özellikle Mai ve Siyah romanında yapılan tasvirler, bu tasvirlerin roman içindeki fonksiyonları; tasvirin Halit Ziya Uşaklıgil'in romanına katkısı değerlendirilmiştir.Son kısımda ise kaynakça ve özgeçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our thesis of aim of ? The descriptions and its loaded functions of Blue and Black novel? is to prove that ?Blue and Black?, which is accepted as the first book written in a European way in Turkish literature in an harmony with the realist current and is convenient fort his current?s descriptions, is the vital piece of Halit Ziya Uşaklıgil?s novel art.In the beginning part, the information was given about the general features of Servet-i Fünûn literature, its novel and Halit Ziya Uşaklıgil?s literary character and his novels.In the first part; as paralel to our thesis subject, the development of description in Turkish literature, description motivations and their varieties were studied in detail.In the second part, the description kinds in ? Blue and Black? written by Halit Ziya Uşaklıgil, who applied the observation and analyze tecniques of realist current. Successfully, were being tried to explain according to their functions in the novel in a defailed way.In the condusion, the rank of Halit Ziya Uşaklıgil in Servet-i Fünûn novel and his contributions to the novel art, especially the descriptions in ? Blue and Black? novel and the functions of these descriptions in the book, the impact of description on Halit Ziya Uşaklıgil?s work was evaluated.In the final part, ıt can be seen the resources, referances and my background.