Hazır paket yazılımların kalitelilik etkinliği: Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu işletmelerinde kullanılan hazır paket yazılımlar üzerine bir uygulama
Qualiteness effectiveness of the cots software: A case study on cots used in the airline companies operate in Turkey
- Tez No: 240080
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN RIZAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma ile hazır paket yazılımların kalitelilik etkinliği ortaya koymak amaçlanmış, uygulama olarak havayolu işletmelerinde hazır paket yazılım kullanıcıları ele alınmıştır. Ulaşılan sonuçlar itibariyle havayolu işletmeleri yöneticilerine ve alanyazına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Çalışma, açımlayıcı ve tanımlayıcı özellikte bir çalışma olup, tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında ikincil ve birincil verilerden yararlanılmıştır. Birincil veriler için yazışma ve görüşme yöntemlerine başvurulmuştur. Yazışma bir anket formu aracılığı ile gerçekleştirilmiş, görüşmeler havayolu işletmesi bilgi işlem uzmanları ile yapılmıştır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak etkinlik kavramı üzerinde durulmuş ve bu kavramdan hareketle hazır paket yazılım etkinliği ve ölçütleri tartışılmıştır. İkinci bölümde yazılım kavramı, yazılım çeşitleri incelenerek hazır paket yazılımların süreç ve ürün olarak kalitelilik alt özellikleri ortaya konmuş ve karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde; havayolu işletmelerinde müşteri odaklı hizmetlerde kullanılan hazır paket yazılımların yapısı, özellikleri ve üretici/satıcıları incelenmiştir. Dördüncü bölüm; birincil verilere dayandırılmış olup ulusal havayolu işletmelerinde kullanılan hazır paket yazılımlar ürün olarak kalitelilik alt özellikleri açısından değerlendirilmiştir.Yapılan çalışma ile havayolu işletmelerinde kullanılan hazır paket yazılımların bazı kalitelilik alt özelliklerinin işlevlerini tam olarak yerine getiremedikleri tespit edilmiştir. Türler açısından yazılımlar arasında benzer eksiklikler olduğu ve tam olarak yerine getirilemeyen kalitelilik alt özelliklerinin belli boyutlarda toplandıkları görülmüştür. Hazır paket yazılım geliştiren yazılım üreticilerinin yazılımlarını pazara sunmadan önce kullanıcıların değerlendirmelerini daha çok almaları gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the qualiteness effectiveness of COTS (Commercial of the Shelf) software used in the airline industry. The results of the present scrutiny are expected to have managerial implications for the executives in the airline industry.The present inquiry has adopted an exploratory and descriptive approach and the survey method was utilized in its realization. Both primary and secondary data have been used in the analysis. Interviews and questionnaires have been the two main data collection techniques followed in the research. The study was administered through purpose-built questionnaires, and subsequent interviews with the IT (Information Technology) staff of the collaborated airline companies, were carried out.The study has been divided into four parts. The first part deals with the concept of effectiveness and how it applies to COTS software used in the industry. The next part focuses on the concept of software. The software program types have been scrutinized in order to specify and contrast the development process and the features pertinent to the product qualiteness. The emphasis of the third part is on the structures, specifications, and existing developers and sellers of the COTS software, particularly used in consumer-related services in the airline industry. The final part reports the primary data analysis conducted to understand how the users perceive the qualiteness specifications of the COTS software commonly used in the airline companies operate in Turkey.The results of the study demonstrated that some qualiteness dimensions of the COTS software used in the industry were perceived to perform their specified functions poorly. It is shown that the varied COTS software, examined in this research, suffers from similar inadequacies, and those identified inefficiencies tend to concentrate on certain functional dimensions. The research justifies the gathering of consumer feedback before launching COTS software into the market.