Halku'l-Kur'ân tartışmalarının Arap dili çalışmalarına katkısı
Contribution of the Halku'l-Kur'ân discussions on Arabic language studies
  1. Tez No: 240095
  2. Yazar: ALİ CEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AKİF ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dil dediğimiz olgu insana özgü, insanın iletişim ve bildirişimini sağlayan semboller bütünüdür. Dilde anlam ve söz unsurları dilin bütününü oluşturan iki ana unsurdur. Bu iki unsurun kendine has yapıyla oluşturduğu özel şekiller, dil çeşitlerini oluşturur. Diller kendileri öğrenilecek bir bilgi konusu oldukları gibi dilin kendisi de bir bilgi kaynağıdır. İnsan, tarihi boyunca bunu kavraması nedeniyle birçok dil kaynaklı problemle uğraşmıştır. İslâm dünyasını güçlü bir şekilde etkileyen Halku`l-Kur`ân tartışmaları bunun en açık örneklerindendir. Dilin unsurları üzerinden yaşanan bir tartışmanın, dilsel sonuçları ve dil üzerinde eseri olmaması mümkün değildir. Dil olgusu kaynaklı tartışmalarda dikkat çeken bir nokta, bu tür problemlerin evrensel bir yaygınlığının olmasıdır. Bunun sebebi dilin özel yapısının bir ulusa mensup olmasına rağmen dilin bir olgu olarak bütün insanlığın ortak ürünü olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon called as language is special to human beings and it is undivided symbols that provides communication among people. Meaning and speech elements in language are the two basic elements which take form the language. The special forms taken form by these two elements take form the language varieties. Besides the languages are learned themselves as a knowledge subject, language itself is knowledge source, too. Mankind deals with so many problems along his history as he has the subject. The Halku`l-Kur`ân discussions are one of the clearest examples that influence the islamic environment deeply. It is not possible the effect on language and its results a discussion on language elements. A point that takes attention on the discussions which deals with language phenomenon is that these kind of problems have a universal widespread. The reason is that even though the special structure of the language belongs to a nation, the language as a phenomenon is the common product of all the human beings.