Müzenin kentsel planlama ve toplumsal dönüşümdeki rolü
The role of the museum in urban planning and social transformation
  1. Tez No: 240193
  2. Yazar: ŞAKİR AFŞİN ALTAYLI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEHRA ERKUN ORUÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ICOM'un 1946'dan itibaren ele aldığı konulara bakıldığında, müzelerin odak noktalarda ve konu alanlarında giderek artan bir çeşitlenme gözlenmektedir: doğa konusu ve doğa tarihi müzeleri, modern kentin planlanması, yaşayan kültür, yerel müzeler, açık hava müzeleri, katılımcılık, farklı sosyal gruplar, kültürel ve biyolojik çeşitlilik? Ekomüzeler, insan odaklı müze siyasaları, demokratikleşme, özgür irade ya da öz-belirlenimcilik gibi konular, uluslararası ve ulusal ICOM komitelerinin üzerinde durduğu konuların çeşitliliğini göstermeye yetecek örneklerdir.Günümüzde müzelerden beklenen sadece kaliteli bir hizmet değildir. Müze ve toplum arasında organik bir bağ kurulması da zorunlu hâle gelmektedir. Giderek karmaşıklaşan kent toplumlarına hitap eden müzeler için, bu zorunluluk daha da hissedilir olmaya başlamıştır.Müzeler dikkate alındığında, gün geçtikçe somut olmayan ve yaşayan kültür mirası kavramlarına daha çok ağırlık verildiği görülür. Bu durum, müze ile toplum arasındaki organik bağ kurma çabasının bir sonucu olarak kabul edilebilir. Öyle ki, yerel bölgelerde ekomüze ile toplum müzeleri, kentsel bölgelerde ise kent müzeleri; toplumsal dönüşüm odaklı kültürel planlama ve hatta toprak yönetimiyle ortaklıklar göstermektedir. Böylece bu çalışmada üzerinde durulan müze türleri, toplumu temsil etmenin ötesinde bir iddia taşımaktadır. Gündelik yaşamı ve yaşayan kültür mirasını ele alış şekilleri düşünüldüğünde, otantik olanla kozmopolit olan arasındaki dengenin kurulmasında önemli roller üstlenirler. Yine bu tür müzecilik uygulamalarında; toplumların gelişimi ve kültürün korunması arasında da bir denge arayışı dikkati çeker; kültürel ve biyolojik çeşitliliği bozmaksızın gelişmeyi mümkün kılma arayışı?
Özet (Çeviri)
When someone may have a quick look at the topics discussed by ICOM since 1946, he or she would directly see that, day by day, the variation of the focus points and topic areas has become more extent. Nature and natural history museums, mapping the modern city, living heritage, local museums, open-air museums, inclusiveness, different social groups, cultural and biological diversity, ecomuseums, visitor oriented museum policies, democratization, autonomy and self-determination etc. are a list of examples which can show this enormous variation.In our time, our expectation from museums is not only a good quality of service. There is a strong need to create and build an organic relationship between museums and societies. This obligation is becoming much more crucial for museums who operate within complex urban communities.The importance given to the intangible and living heritage has been increasing from day to day. This may be seen as a fact of the continuing endeavour to build organic liaisons between museums and communities. Today, mostly ecomuseums and community museums in local areas and city museums on urban scales, have many common points with cultural planning based on community transformation and even with ?l?aménagement du territoire?. Thus, it is easy to say that the museum types studied in this work address to a much deeper claim, beyond the general aim of representing the community. By their way of approaching to living heritage and everyday life issues, they take an active role in creating a balance between the authenticity and cosmopolitanism, between the local and global. Again, there is a continuing search for the equilibrium between community development and heritage conservation which is carried out by these museum practices; a quest for the development without the breakdown of the cultural and bio-diversity?