Avrupa kültür başkentliği ve sürdürülebilir kültür odaklı yenileme deneyimleri kapsamında 2010 İstanbul Avrupa kültür başkentliği değerlendirmesi
Status of being european capital of culture and assessment of İstanbul 2010 European capital of culture within the scope of urban-regenaration experiences
  1. Tez No: 240217
  2. Yazar: NESLİHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. TOMUR ATAGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Müzecilik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Museology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Avrupa Kültür Başkentliği, başta kültür olmak üzere birçok alanda kentlere önemli katkılar sağlamakta ve her tür altyapı gelişiminin hızlanmasına fırsat yaratmaktadır. Çalışmanın amacı, Avrupa Kültür Başkentliği deneyimi yaşamış kentlerdeki sürdürülebilir kültür odaklı yenileme yaklaşımlarının uzun dönemdeki etkilerini analiz ederek; İstanbul 2010 AKB'liği için yapılanları değerlendirmek ve öneriler geliştirmektir.Çalışmada Avrupa Kültür Başkentliği kültür odaklı kentsel yenileme çalışmalarının sürdürülebilirlik ekseninde incelemesinde; ?Palmer Raporu, çeşitli akademik makale ve tezler ve Avrupa Kültür Başkenti olmuş ya da olacak kentlere 2008'de yapılan inceleme gezilerinden? yararlanılmıştır. İstanbul 2010 sürecinin değerlendirilmesinde ise İstanbul 2010 Ajansından ilgili direktörlerle, 2010'un danışma kadrosunda yer alan veya almış isimler ile gerçekleştirilen görüşmeler (röportaj), İstanbul 2010 Ajansı'nın yayınladığı doküman ve bu süreçte yayınlanan çeşitli makaleler esas alınmıştır. 1990 ? 2007 yılları arası Avrupa Kültür Başkenti olan kentlerden kentsel uygulama projeleriyle dikkat çeken örnekler incelenmiş ve kentlerin, kültür odaklı yenilenme hedeflerinde sadece fiziksel altyapıların iyileştirilmesi, kente yeni mekânlar kazandırılması değil, halkında gelişimi ve katılımı yönünde amaçlar belirledikleri görülmüştür. Ancak hedeflenenin aksine halkın katılımının sürekliliğini sağlamanın da her zaman mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. AKB olmanın sürdürülebilirlik boyutunun ise kentlerin politikalarıyla doğrudan ilgili olduğu ve kentten kente büyük değişikler gösterdiği görülmüştür. Fiziksel ve kültürel altyapının geliştirilmesine yönelik çalışmalarda uzun vadeli olduğuna dikkat edilmesi gerekliliği, geçmiş Avrupa Kültür Başkentleri'nin başarılı ve başarısız yönlerinin incelenmesiyle ortaya çıkmaktadır. İstanbul 2010 değerlendirmesinde ise; hedefi, kenti sanat ve kültür yoluyla geliştirmek ve zengin potansiyelini tüm Avrupa ve dünya için esin kaynağı olacak şekilde değerlendirmek olan İstanbul 2010 AKB'liği için, geçmiş AKB deneyimlerinden yararlanma ve buna göre stratejilerin güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The institution of European Capital of Culture (ECOC) has much to contribute to the cities in many areas led by cultural field and helps the cities to accelerate every kind of infrastructural development as an ECOC. The aim of the study is to assess of the Istanbul 2010 ECOC process and give recommendation according to long term impact analysis of the other ECOC cities which have experienced sustainable urban renewal approach to culture-oriented.In this study, in the context of ECOC culture is focused on the examination of the sustainability of urban renovation operations references to ?Palmer Report, different articles and thesis and travels to the past or future ECOC cities in 2008.? However the interviews with current managers of Istanbul 2010 Agency, Istanbul 2010 Agency publications as well as different publications and articles published by Istanbul 2010 Agency in this process in the evaluation of studies for Istanbul 2010.The examples that conspicuous as an urban implementation projects from ECOC cities between 1990-2007 were examined and it has been seen that the aims of culture were focused on renovations not only for the development of physical infrastructures but to add new places to the city; with the determination for the improvement and participation of people. But in opposition to what has been aimed, it is found out that to provide the continuity of participation of people is not possible all the time. However it is observed that the continuity dimension of being ECOC is directly related to urban politics and changes from city to city. The necessity of paying attention to sustainability in the operations in the direction of physical and cultural infrastructure development has resulted by the examination of ECOC?s successful and unsuccessful sides. It is seen/concluded that it is necessary to benefit from past ECOC experiences and to update the strategies for the Istanbul 2010 ECOC and its aims to improve the city by art and culture and to evaluate its rich potential as inspiration source for all Europe and world in the assessment of Istanbul 2010.