Birinci Dünya Savaşı'ndan günümüze batılı ülkelerin Doğu Karadeniz bölgesi'ne yönelik yıkıcı ve bölücü faaliyetlerinin Türkiye'nin güvenliği açısından incelenmesi
The analysisof western countries' destructive and disjunctive activities over Eastern Black Sea region beginning from WW1 to the contemporary and how those activities affect Turkey's security
- Tez No: 240235
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN, DR. SEMİH SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Pontus meselesi, Yunanistan başta olmak üzere Batılı Devletler tarafından son zamanlarda yeniden gündeme getirilmektedir. Buna göre, Trabzon merkez olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rumlar'ın Türkler'den de önce bulunduklarını, M.Ö. 298 ? M.Ö.63 yıllarında hüküm sürmüş olan Pontus Krallığı'nın Helen kökenli olduğunu belirtmekte ve daha sonra buradaki Rum nüfusa soykırım yapıldığını gerekçe göstererek bu topraklar üzerinde iddia etmektedirler. Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele dönemlerinde burada yaşayan Rumlar'dan bazıları çeteler kurmuş, İtilaf Devletleri'nden ve Fener Rum Patrikhanesi'nden aldıkları desteklerle bölgede çeşitli eylemler gerçekleştirerek emellerine ulaşmaya çalışmışlardır. Ancak Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti tarafından 9 Aralık 1920'de Merkez Ordusu'nun kurulması, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve akabinde Lozan Anlaşması'nın imzalanmasıyla mesele sona ermişti. Özellikle her iki taraf arasında yapılan mübadele sorunun çözümünde en etkili rolü oynamıştır. Ancak Türkiye ve Yunanistan arasında diğer konularda yaşanan sorunlara ek olarak son dönemde, Türkler'in Yunanlılar'a da soykırım yaptığı iddiaları dile getirilmektedir. Özellikle 1998 yılında Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporda ?yok etme? terimi kullanılmaktadır. Konunun gündeme getirildiği bir başka uluslararası kuruluş ise Avrupa Birliği'dir. 2006 ilerleme raporuna ?Rumlar'a soykırım yapıldığı? ifadesi konulmak istenmiş ancak son anda rapordan çıkarılmıştır. Yunan lobileri bu konuda Ermeni lobileriyle de iş birliği yaparak her iki sözde soykırım iddiasını eş zamanlı olarak gündeme getirmektedirler.Bu çalışmada, öncelikle bölgenin tarihçesi incelenmiştir. Daha sonra Yunanlılar'ın Helenizm idealleri doğrultusunda, hem bölgede gerçekleştirdikleri eylemler hem onlara destek veren iç ve dış unsurlardan bahsedilmiştir. Ayrıca Yunanlılar'ın ve içerideki Rum çetelerin eylemleri karşısında Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Büyük Millet Meclisi'nin ve İstanbul Hükümeti'nin verdiği tepkiler de ele alınmıştır. Lozan Anlaşması'nın imzalanmasıyla gerçekleşen mübadele sonunda Pontus meselesinin sona erdiği ancak özellikle son dönemde konunun tekrardan gündeme getirilmeye çalışılması da ele alınmıştır.Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç; Türkiye'nin ilerleyen dönemde özellikle uluslararası arenada, sözde Ermeni soykırım iddiaları ile birlikte eş zamanlı olarak bu sözde Rum soykırımı iddiasıyla da karşılaşacağı öngörülmesi nedeniyle karşılaşılacak olası iddiaların neler olacağı ve bunlara karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğine dikkat çekilmek istenmesidir.
Özet (Çeviri)
Recently, Pontus question is being re-raised by the Western countries in the leadership of Greece. Greece claims that, Greeks were found in Eastern Black Sea region before the Turks. They argue that Pontus Kingdom was a Hellenic kingdom (BC 298 ? BC 63) and then indicates that the Greek population was massacred by the Ottoman Empire. During The First World War and the National Struggle period some of the Greeks established gangs wihch have received support from the Allies and Greek Orthodox Patriarchate in various actions to achieve their ambitions. However, the leadership of Mustafa Kemal Pasha and the government of Grand National Assembly, established the Central Army in 9 December 1920. After the victory of the Independence War the Lausanne Treaty was signed. Accoording to Lausanne Treaty, exchange between Turks living in Greece and the Greeks living in Turkey eventuated. The population exchange brought the Pontus question to a close.By the time new problems arose between Turkey and Greece. Egean question, Cyprus issue. Greece also try to prevent the membership of Turkey to EU. And recently Greece began to claim that in the era of Ottoman Empire, in 1916-1922, Greek people living in the Eastern Black Sea Region were massacred. Those claims are also being asserted in the international organizations. In 1998 a report which is declared in United Nations, used the term ?destruction?. Further more, in European Union, in the preparation period of Turkey?s Advancement Report in 2006, it was offered that the report should include the acceptance of ?Greek genocide? by Turkey as a proposal. Both the Greek and the Armenian lobbies work together.In this study, first of all the region's history was examined. Then; the Greek ideal of Hellenism, the actions during the World War One and The National Struggle, supporting internal and external factors, what kind of precaution measures were taken by the Grand National Assembly, the relations between Turkey and Greece, what does Greece and other countries to actually. Taking all these parts in to conclusion, this study aims to find out what kind of threats can Turkey face about the matter in the international arena and how can it reflects the security of Turkey in thelong term.