Orthoptera'da ventral sinir şeridi, perisempatik organlar ve H-organı'nın araştırılması
- Tez No: 24024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÖBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
V.ÖZET Bu çalışmada, Acrida bicolor (Thunb.)'un nimf ve erginleri ile Locusta migratoria cinarescens (FAB.) nimfleri kullanılmıştır. Çalışmada Acrida bicolor 'un ventral sinir şeridi ve perisempatik organları ile her iki türde H-organlannın araştırılması amaçlanmıştır. Total incelemeler için metilen blue, victoria blue 4 R ve toluidin blue boyama teknikleri uygulanmıştır. Acrida bicolor 'da ventral sinir şeridi 3'ü toraks ve 5'i abdomende olmak üzere toplam 8 gangliondan meydana gelmiştir. Bu ganglionlardaki nörosekresyon hücrelerini belirleyebilmek için Bouin fiksatifinde tesbit edilen ganglionlardan 4-6 |i.luk kesitler ahnmıştır. Histolojik çalışmalar sırasında Heidenhain's azan ve Gomori's paraldehyde fuchsin nörosekresyon boya metodlan kullanılarak ganglionlarda 3 tip nörosekresyon hücresi saptanmıştır. Tip I nörosekresyon hücresi, ganglionlann dorsolateral, ventrolateral ve laterallerinde olmak üzere bütün ganglionlarda görülmüştür. Bu hücreler, paraldehyde fuchsin ile koyu mor, azan ile kırmızı renkte boyanmışlardır. Tip II nörosekresyon hücreleri ganglionlann dorsolateral, ventral ve laterallerinde, azan ve paraldehyde fuchsinle pembemsi boyanan hücrelerdir. Tip III nörosekresyon hücreleri, ganglionlann anterior, posterior, median ve laterallerinde yer alan; azanla pembemsi-kırmızı, paraldehyde fuchsin'le mor renkte boyanan büyük hücrelerdir. Acrida bicolor 'da perisempatik organlar metatorasik ganglionda median ve transvers tip, abdomen ganglionlannda ise median tip olarak bulunmuşlardır. Bunların histolojik olarak incelenmeleri sonucunda, fibriler ve hücresel bölgelerden meydana geldiği, fibriler bölgedeki boşluklarda nörosekresyon materyalinin bulunduğu saptanmış ur. Acrida bicolor ve Locusta migratoria (Orthoptera)'da, subözofagial ve protorasik ganglionlar arasında yer alan ve bu ganglionlardan nörosekresyon materyalinin alınarak iletilmesinde görevli olan H-organın bulunduğu saptanmıştır. Bu türlerde H-organı. üçgen şekilli bir yapıya sahiptir. Çalışmalar esnasında farklı ganglionlarda bulunabilen, yapısı ve fonksiyonu üzerinde çalışılması gerektiği düşünülen bir ganglionik kitle gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
31 VLSUMMARY This present reseaarch was carrid out on the nymphs and adults of Acrida bicolor (Thunb.) and on the nymphs of Locusta migratoria cinarescens (FAB.). The main purpose of the study was to investigate the structure of ventral nerve cord and perisymphatic organs of Acrida bicolor, beside H-organs of the two mentioned species. Methilen blue, victoria blue 4R and toluidin blue were applied for studying the organs as a whole. Ventral nerve cord was composed of 8 ganglions of which 3 in thorax and 5 in abdominal region. The ganglionic tissues were fixed in Bouin's solution and sections were obtained at 4-6 \i. thickness in order to determine the neurosecretory cells present within the ganglions. Histological observations after the usage of Heidenhain's azan and Gomori's paraldehyde fuchsin stains were revealed three types of neurosecretory cells. Type I neurosecretory cells with their occurance in the dorsolateral, ventrolateral regions and at the laterals were found in all ganglions. These cells were dark purple color and red color after the application of paraldehyde fuchsin and azan, respectively. Type II neurosecretory cell, located in the dorsolateral, ventral and laterals of the ganglions, were stained in pink color by azan and paraldehyde fuchsin. Type EI neurosecretory cells were pinkish-red by azan and purple by paraldehyde fuchsin, were larger in size by accomodating at the anterior, posterior, median and laterals of the ganglions. Perisymphatic organs were found as median and transversal type in methatorasic ganglion and median type in abdominal ganglions. In their histology, fibrillar and cellular regions could have been distinguished and the spaces of the fibrillar sites contained neurosecretory materials. It was determined that the H-organs which located in between the subosoephagial and prothorasic ganglions were playing a role in the transportation of the neurosecretory materials from the ganglions in Acrida bicolor andLocusta migratoria (Orthoptere). This organ was found in triangular shape in both species. A ganglionic mass was clearly distinguishes on the outer of few ganglions which needs to be classified for it's structure and function.