Eğirdir Gölü Sudak balığı (Lucioperca lucioperca L., 1758)avcılığı
  1. Tez No: 24023
  2. Yazar: İSMET BALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZET Eğirdir Gölü, Göller Bölgesinde yer alır. Yüzey alanı 440-490 km. arasında değişmektedir. Göl balıkçılığını sudak (Lucioperca lucioperca) ve sazan (Cyprinus carpio) oluştur makla birlikte azda olsa egrez (Vimba vimba) balıgıda avlan maktadır. Son yıllarda, Cyprinid ' lerin gölde azalmasına paralel olarak ortaya çıkan beslenme sorunu nedeniyle sudak populasyonunda da oldukça fazla azalmalar olmuştur. Bu araştırmada, çeşitli göz genişi iklerindeki galsama ve fanyalı açların seçicilik özellikleri, avcılık etkinliklerinin yüksek olduğu yaş ve boy grupları incelenmiştir. Ayrıca sudak avcılığında kullanılan diğer bir av aracı olan paragat ile avcılık denemeleri yapılmıştır. Paragat ile avlanan balıkların yaş gruplarına göre dağılımları «paragat ile ekonomik olabilecek avcılık dönemleri ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada kullanılan galsama ağları içerisinde en yük sek avı % 38 ile 20 mm. göz genişliğindeki ag vermiştir. Bu agı %34.5 ile 16 mm. göz genişliğindeki galsama agı ve % 21.2 ile 24 mm. göz genişliğindeki galsama agı izlemiştir. Fanyalı ağlar içerisinde ise, en yüksek avı % 40.4 ile 30 mm. göz genişliğindeki ağan verdiği, bu ağıda diğer ağların izlediği görülmüştür. Ağlar ile avlanan balıkların yaş grupları incelendiğinde en yüksek orana 0 yaş grubunun (~ % 80 ) sahip olduğu, I yaş - 62 -grubunun ise % 10 luk bir orana sahip olduğu, yas arttıkça bu oranın düştüğü görülmüştür. Paragat ile yapılan avcılık çalışmalarında ise av veri cinin Mayıs ayından itibaren artmaya başladığı. Temmuz ayında maksimum düzeye çıktığı ve bu aydan itibaren tekrar düşmeye başladığı anlaşılmıştır. Paragat ile avlanan balıkların yas dağılımları incelendiğinde II. yasın altındaki balıkların hiç avlanmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Lake Eğirdir is located in the Lakes Distract. Its surface area is between 440 and 490 km. Although pikeperch and carp are basic 'species of fishing, Vıjnba yjnnba is fished on this lake too. In later years, cyprinids have declined because of the nutrition problem. In addition to this. there has been a rather decrease in pikeperch population. In this research, selection characteristic of gill and trammel nets, that have different size of mesh, and age and length groups have been investrgated with high level of fis hing. Moreover, fishing attempts have been made with gol that is used for pikeperch fishing. The highest percentage of fishing in gill nets is 38.0% with 20 mm. sized net. This net has been followed by 34.5% with 16 mm. sized net and 21.2% with 24 mm. sized net. But the highest percentage of fishing in trammel nets is 40.4% with 30 mm. sized net. The other nets have followed this net. When the age groups of fishes, that are fished with nets, are investigated, it has been found that, 0 yearage group have the highest rate with 80%, but I. year age group have 10% finally, If the age is increasing, this rate is decreasing. Fishing productivity begun to increase at the beginning of May with log fishing. It reached maximum level in July and it begun to decrease at the end of July. - 64When the age distributions of fishes, that are fished Log, are investigated, it has been seen that, under II years of fishes have never been fished. Consequently,pikeperch fishing with Log can be economic between June and September. It should be forbidden with less than 40 mm. sized mesh nets, because female pikeperches reach sexual maturity at the age of 3 and 4. - 65 -