Kültürlerarası reklamcılıkta afişlerin yeri ve önemi: Türkiye ? Japonya karşılaştırılması
The importance and placement of posters in intercultural advertising: Comparison between Turkey and Japan
- Tez No: 240328
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Coğrafi olarak birbirine uzak olan iki ülke Türkiye ve Japonya, son yüzyılda yaşanan ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte birbirlerine yakınlaşmış ve birbirlerinin kültürlerine ilgi duymaya başlamışlardır. İki toplumun ortak özellikleri olduğu kadar, büyük farklılıkları da vardır. Bu çalışma ile iki toplumun kültürlerine olan bağlılıkları, ve bu bağların görsel reklam mecralarından afiş tasarımı üzerine etkileri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Japan are geographically far from each other, in fact in the last century, with advances in transport and communication technologies, two countries close to each other and have begun to be interested in each other's culture. As well as common features of the two communities, there are big differences. In this thesis, we tried to tell two communitiy?s culture, and these ties on the print ads from the media.