Uluslararası reklamcılıkta kültürün etkileri
  1. Tez No: 146576
  2. Yazar: CANDAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
oz Kültür, uluslararası reklamcılıkta yaratıcı stratejileri etkileyen en önemli olgudur. Bu nedenle uluslararası reklam araştırmalarının temelini kültürlerarası iletişim çalışmaları oluşturmakta, genellikle farklı pazarlarda karşılaştırma yöntemi ile araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmada da ABD ve Türkiye iş dergi reklamları Geert Hofstede'nin kültürel modellerine göre mcelenmiştir. Kültür reklamda en çok değer ya da reklam çekicilikleri kullanımında kendini yansıtmaktadır. Araştırmada reklam açısından iki farklı kültür arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları araştırmak için Richard Pollay'm reklam çekicilikleri incelenmiştir. Geert Hofstede'nin kültür modelleri ile eşleştirilen reklam çekiciliklerinde, ülkeler arasındaki kullanım yoğunluğu araştırılmıştır. Araştırmada reklam bağlamında kültürlerin küreselleşme sonucunda 'yerel kültürler birbirleriyle benzeşiyor mu?' yoksa halen 'kendi özgünlüklerini koruyorlar mı?' sorularına yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In International advertising, creative strategy is mostly affected by culture. In order to that reality, intercultural studies are used in international advertising researchs and different cultures' advertisements are compared. In this research USA and Turkey business magazine advertisements are examined by Geert Hofstede's cultural dimensions. Cultures reflect itself with using of appeals and values in advertisements. Richard Pollay's appeals are investigated to find out the differences and similarities of two cultures in advertising context. Advertising appeals are matched with Geert Hofstede's cultural dimensions and explore the intensity of usage in USA and Turkey. The research try to find out the answers to the questions whether the cultures are getting closer because of globalization or still local cultures are alive and protect their originality. m