Uluslararası reklamcılıkta kültürün önemi: Türkiye ve Portekiz dergi reklamlarında kültürel farklılıklar
Importance of culture in international advertising: Cultural differences in Turkish and Portuguese magazine advertisements
  1. Tez No: 662468
  2. Yazar: RIDVAN YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İÇTEN DUYGU ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarihsel süreç içerisinde insanlığın yaşadığı değişim ve gelişmelerle birlikte reklamcılık da pek çok alanda değişmiş ve gelişmiştir. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri de geçmişten günümüze kadarki süreçte reklamcılığın kültürle etkileşim halinde olmasıdır. Kültür, insanoğlunun yaşamını şekillendirdiği gibi o kültürdeki reklamcılık faaliyetlerini de şekillendiren en önemli olgudur. Bu araştırmada Türkiye'de ve Portekiz'de yayımlanan Elle moda dergisi reklamları Geert Hofstede'nin“Kültürel Boyutlar Modeli”çalışmasından yola çıkarak güç mesafesi boyutuna göre incelenmiştir. Araştırmada Richard Pollay'ın Geert Hofstede'nin güç mesafesi boyutu ile eşleştirilen reklam çekiciliklerinin her iki ülkede kullanım yoğunlukları araştırılmıştır. Bu bağlamda içerik analizi yöntemi kullanılarak veriler elde edilmiştir ve reklam çekiciliklerinin her iki ülkede kullanım yoğunluklarında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the changes that the society underwent and developments that occurred over time, advertisements also changed and developed in many ways. The main reason that causes these changes is the relation between advertisements and culture. Culture is an important phenomenon that both shapes an individuals' life and advertising activities. This study examined the fashion advertisements published in ELLE (fashion magazine) for both Turkey and Portugal in the light of Geert Hofstede's study related to“Cultural Dimensions Theory”. And investigated in compliance with the“power distance”dimension. The study investigated the density of the advertisements appeals for both countries that are related to Richard Pollay and Geert Hofstede's power diversity dimensions. Within this frame, content analysis method was used to obtain data and also to investigate whether there was a significant difference or not in the use of advertising appeals in both countries.