Proje yönetimi ve CPM-PERT Teknikleri üzerine bir uygulama
Project management and an application on CPM-PERT techniques
  1. Tez No: 240330
  2. Yazar: İREM YALKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Projelerin hedeflerine belirlenen süre içerisinde ulaşması firmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Proje süresi, firmanın izleyeceği yolun yanı sıra proje için öngörülen maliyeti de etkilemektedir. Projenin hesaplanan tamamlanma süresini geçen her an firmalara ek maliyete yol açmaktadır. Firmalar açısından hayati derecede önem arz eden proje süresi ve maliyet hesaplamaları, proje planlama teknikleri ile belirlenmektedir. Bu teknikler ilgili her alanda uygulanabilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır.Günümüzde, ilerleyen teknoloji ile birlikte projelerin ihtiyaçları karşılaması projelerin daha büyük ölçekli ve karmaşık bir yapıya sahip olmasına sebep olmuştur. Ancak, bu durum projelerin kontrol edilmesi güçleştirmektedir. Proje planlama teknikleri ise projelerin daha yakından takip edilebilmesine imkan sağlayarak, bu güçlüğü ortadankaldırmaktadır. Firmalar sadece çalışmalarında değil aynı zamanda ihalelere katılırken de bu yöntemlerden faydalanmaktadır.Bu çalışmada ERENCO firması tarafından denetimi gerçekleştirilmiş olan çelikhane tesislerinin kapasite arttırımı ve güçlendirilmesi amacıyla yapılan bir projenin tamamlanma süresi Kritik Yol Yöntemi'ne göre hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda projenin tamamlanma süresinin yanı sıra projenin tamamlanma süresine etki eden faaliyetler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is of great importance for the firms to have their projects reach their targets in a designated time period. Along with the way a firm will pursue, the duration of a project also affects the budget projected for it. Every minute that exceeds the designated completion time means extra costs for the firms. Project duration and cost accounts that are extremely important for firms are determined with project management techniques. These techniques can be applied to and widely used in every related area.Nowadays, with the advanced of technology, the fulfillment of the requirements by the projects has caused the projects to be larger in scale and sustain complex structures. However, this situation makes the auditing of the projects harder. Yet, by enabling theprojects to be watched closely, project management techniques eliminate this difficulty. Firms not only benefit from these techniques in their activities, but also benefit from them when they are bidding for contracts.In this study, a project completion time established for a project aimed at increasing capacity and empowering steelworks, which has been audited by ERENCO, is calculated according to the Critical Path Method. As a result of the study, together with the completion time of the project, the activities that affect the completion time of the project are determined.