İnşaat proje yönetimi: Bir baraj ve hidroelektrik santral projesi üzerine uygulama
Construction project management: At application on a dam and hydroelectric power plant project
  1. Tez No: 196594
  2. Yazar: DENİZ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ, DOÇ. DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Proje, belirli şartlar dahilinde ulaşılması öngörülen, tanımlanmış hedefleri olan,tanımlanmış başlangıç ve bitiş noktalarına sahip, para, iş gücü, ekipman gibikaynakların tüketildiği zincirleme faaliyetler ve görevler bütünü olarakdüşünülebilir. Projeler zaman ve kaynak kısıtlılığı bakımından benzerlikgösterse de, inşaat projelerini diğer projelerden ayıran bazı özellikler vardır.Dış faktörler üretim üzerinde önemli etkiye sahiptir; bu nedenle inşaatprojelerinde risk ve belirsizlikler üst düzeydedir. İnşaat proje yöneticilerideğişik teknolojileri ve değişik işçi ve ekipman alternatiflerini değerlendirmek,bununla beraber hava koşulları, malzeme eksikliği, işçi sorunları, bilinmeyenyer altı koşulları ve yanlış zaman ve maliyet tahminleri gibi hususları dikkatealmak zorundadır. Projelerin boyutları geçmişte bir kişinin her detayı tecrübeve bilgisiyle yönetebileceği seviyelerdeyken, zamanla ihtiyaçların artması, yapıtekniklerinin gelişmesi ve maddi kaynakların büyümesi, daha büyük boyutluprojelerin gündeme gelmesine neden olmuştur. Bu sürecin sonucunda projeyöneticilerinin detaylara hakim olması zorlaşmış ve proje yönetiminikolaylaştırıcı tekniklerin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada,uzun yıllardır yapımı devam eden ve proje yönetim teknikleri kullanılmadanplanlanmış bir Baraj ve Hidroelektrik Santrali projesi PERT ve CPM tekniklerikullanılarak programlanmış, çeşitli alternatif senaryolardan en iyi sonuç vereniivseçilerek, projenin bu güne kadar tamamlanamamış olan kısmı için yeniden birprogram oluşturulmuştur.Bilim Kodu : 810Anahtar Kelimeler : Proje Yönetimi, İnşaat, Proje Programlama TeknikleriSayfa Adedi : 135Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Berna DENGİZ
Özet (Çeviri)
A project is a planned undertaking of related activities to reach an objectivethat has time and resource constraints. Although all projects have somecommon properties, construction projects differ from others. External factorsplay a great role on construction projects so risk and uncertainty are high onthese projects. Construction project managers must evaluate differentalternatives of technology, workmen and equipment. They also must considerweather conditions, loss of supplies, issues of workmen, unknown undergroundconditions and incorrect time and cost estimations. Projects were small in thepast that a manager could manage all the details with his knowledge andexperience but neccessities have increased and building techniques havedeveloped with time. As a result more complex projects have occured. Afterthis process, controling the details have become difficult for project managersand it has been a necessity to use project management techniques. In this study,a Dam and Hydroelectric Power Plant project which has being constructed foryears, has been programmed by using PERT and CPM techniques. Theprogramme which gives the best result has been choosen from differentalternatives and a new programme has been formed for the activities that havebeen incomplete.viScience Code : 810Key Words : Project Management, Construction, Programming TechniquesPage Number : 135Adviser : Prof. Dr. Berna DENGİZ