Proje yönetimi teknikleri ve kara salyangozu üretim çiftliği projesi üzerine bir uygulama
Project management techniques and an application on land snail farm
  1. Tez No: 300352
  2. Yazar: MURAT TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde projelerin stratejik amaç ve hedeflerinin optimum zamanda ve optimum maliyette gerçekleşebilmesi için proje yönetimi teknikleri her firma için bir zorunluluk haline gelmiştir. Projelerin gecikmeden, mevcut kaynaklar kullanılarak tamamlanabilmesi, hata ve başarısızlık riskinin en aza indirgendiği çalışma ortamının yaratılması için etkin bir proje yönetim sistemi gereklidir. Bu amaçla projelerin yönetilmesinde proje yönetim teknikleri olan PERT ve CPM sıklıkla kullanılmaktadır.Bu çalışmanın temeli proje yönetiminin faal firmalar için önemli olduğu kadar yeni yatırımcılar içinde çok önem arz ettiğini göstermektir. Ölçek olarak büyük ve karmaşık işlemler gerektiren projeler, proje yönetim teknikleri sayesinde daha anlaşılır ve küçük parçalara ayrılır. Buradan hareketle yeni yatırımcılar, uygulamayı istedikleri projelerdeki belirsizlikleri, oluşabilecek aksaklıkları, daha projeye başlamadan görebilmekte ve buna göre önlem alabilmektedirler. Belirsizliklerin, riskin ve hata payının en aza indiği bu durum yeni yatırımcıları cesaretlendirmektedir.Bu çalışmada proje yönetim teknikleri olan PERT ve CPM hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu tekniklerden günümüzde en çok kullanılan CPM ile bir kara salyangozu çiftlik projesi uygulaması yapılmıştır. Öncelikle projeye ilişkin iş akış programı oluşturulmuş, daha sonra hazırlanan tablolar yardımıyla işin takip ve kontrolü gerçekleştirilmiştir. Projede, çiftlik vaziyet planının oluşturulmasında AutoCAD, Gantt şeması analizleri içinde Microsoft Office Project programlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, project management techniques have become a necessity for every company to achieve projects strategic goals and target with in an optimal time and cost. An effective project management system is neccessary for the projects to create working environment with minimized risk and failure with in existing resources. For this purpose, PERT and CPM which are project management methods are frequently used to manage the projects.The main objective of this study is to show the importance of the project management for the active companies as well as new investors. The projects which are large-scaled and have complex transactions are divided into small and understandable pieces with project management techniques. Hence the new investors are able to see the uncertainties and potential failures about the projects that they want to practice and can take action accordingly. This situation that has minimized risk and failure, encourages the new investors.In this study, the details of project management techniques such as PERT and CPM are given and the CPM, which is commonly used technique, is applied to built up a land snail farm. First of all, a work-flow program of the project is formed and later the follow-up and control of work are carried out with prepared charts. In the project, AutoCAD is used for the farm location planning and Gantt chart analysis are made up by utilizing the Microsoft Office Project.