Batı'da ortaya çıkan yeni dini hareketler: Hare Krishna hareketi
New religious movements emerging in the west: Hare Krishna movement
  1. Tez No: 240351
  2. Yazar: HİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada ilk olarak yeni dini hareketlerin ne olduğuna değinilmiş ve Hinduizm içerisinde Hare Krishna Hareketi'nin doğuşundan bahsedilmiştir. 15. yüzyılda Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından Krishnacılık akımı olarak ortaya çıkmış olan akım Prabhupada tarafından 19. yüzyılda Amerika'ya taşınmıştır. Krishnacılık akımı ABD'de Hare Krishna hareketine dönüşmüştür.Araştırmamızda Hare Krishna Hareketi'nin Tanrı anlayışı, insana bakışı ve hareketin temelini oluşturan Hare Krishna Bilincinin ne olduğu üzerinde durulmuş ayrıca hareketin ibadet sistemini oluşturan yoga, meditasyon ve beslenme kurallarına değinilmiştir.Son bölümde çalışmanın temelini oluşturan Hare Krishna Hareketi'nin Türkiye'deki misyonerlik faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Hare Krishna Hareketi ülkemizde İstanbul'da Hint Kültür Merkezi adı altında faaliyet göstermektedir. Yoğun misyonerlik çalışmaları içerisinde olan Hare Krishna Hareketi'nin Türkiye'deki faaliyetlerini ortaya koymak amacıyla Merkez'in faaliyetlerine katılınmış ve bu faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, firstly the new religious movements and the birth of Hare Krishna Movement as a branch of Hinduism has been mentioned. The movement which was found in 15th century by Sri Chaitanya Mahaprabhu as Krishnaism stream flow, has been moved to America by Prabhupada in the 19th century. Therefore the Krishnaism became the Hare Krishna movement in the U.S.In this thesis, the concept of God according to the Hare Krishna Movement, perception of human being and nature of the Hare Krishna Consciousness that forms the basis of the movement has been emphasized and also yoga, meditation which creates movement's worship system.and nutrition guidelines were explained.In the last section, focused on the missionary activities of the Hare Krishna Movement in Turkey which forms the basis of this research. The Hare Krishna Movement in our country Works by the name of the Indian Cultural Center in İstanbul. With the aim of revealing the missionary activities of the Hare Krishna Movement in Turkey were participated into the Center's public activities and given information about these activities.