Batı'da ortaya çıkan yeni dini hareketler: Hare Krishna hareketi – Londra örneği
New religious movements in the west: Hare Krishna movement - the case of London
- Tez No: 541688
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Din Sosyolojisi bilim dalı yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusu Hare Krishna Hareketinin yeni bir dini akım olarak Londra'da ortaya çıkma, yapılanma ve faaliyet sürecinin incelenmesidir. 15. yüzyılda ortaya çıkan ve 1966'da Batı'ya gelerek yaygınlaşmaya başlayan hareket doğduğu topraklar olan Hindistan'dan Londra'ya uzanışını içine alan tarihsel ve sosyolojik bir plan dahilinde anlatılmıştır. Hare Krishna Hareketi'nin yeni bir dini akım olarak kabul edilmesi hasebiyle ilk olarak yeni dini hareketlerin tanımı, ortaya çıkışı ve yayılışı ele alınmıştır. Hareketin köklerinin ve gelişiminin anlaşılabilmesi için Hinduizm arka planından bahsedilerek, sistemleşmiş bir yapı olarak Hare Krishna hareketinin tanrı anlayışı ve temel pratikleri hakkında bilgi verildikten sonra Londra'daki Bhaktivedanta Manor ve Soho tapınaklarında yapılan gözlemler ve görüşmeler sonucu ulaşılan bilgiler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper, as a master's thesis in Sociology of Religion, investigates the emergence of the Hare Krishna Movement as a new religious movement in London as well as its construction and organisation. The movement, which emerged in the 15th century and began to spread in the West in 1966, was argued in a historical and sociological structure from India to London. In order to discuss whether the Hare Krishna Movement can be regarded as a new religious movement, the definition of“new religious movement”as well as its emergence and spread processes are examined and its Hinduism background was illuminated. Following the introduction of the origins of the movement and its development, the perception of God in Hare Krishna Movement and basic practices in a systematic way are discussed along with the observations and interviews in Bhaktivedanta Manor and Soho temples in London.