Yeniköy termik santralı atığı külün önemli fiziksel ve kimyasal özellikleri ve bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılma olanakları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 24037
  2. Yazar: ELVİN TUNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
-72- ÖZET Bu araştırma Muğla İli Milas ilçesinde kurulan Yeniköy Termik Santralı yanma atığı külünün önemli fiziksel ve kimyasal özellikleri ve bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılma olanaklarını araştırmak amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla Yeniköy Termik Santralının 8 farklı bölümünden alınan 8 adet yanma atığı kül örneği ve bitki yetiştirme amacıyla yanma atığı kül üzerine serilen 1 adet örtü toprağı örneği ile santralda yanma atığı külü ıslatma ve kule soğutmada kullanılan iki adet su örneği alınarak gerekli fiziksel, kimyasal ve fiziko-kimyasal analizler yapılmıştır. Yanma atığı kül örnekleri ve örtü toprağının önemli fiziksel özelliklerinden; renk, dane büyüklüğü dağılımı, volüm ağırlık, öz gül ağırlık, porozite, % nem, saturasyon yüzdesi, higroskopik kapasite, spesifik yüzey gibi önemli fiziksel özellikler incelenmiş tir. Buna göre, araştırma materyali kül örnekleri ile örtü toprağının dane büyüklüğü dağılımının 0.10 mm'den büyük, yapısı bozulmamış 7k nolu kül örneğinin volüm ağırlık değerinin 0.81 gr/cm3, toplam porozite değerinin ise % 64.63, örtü toprağının volüm ağırlık değerinin 1.30 gr/cm3, toplam porozite değerinin ise % 48. Al olduğu saptanmıştır. Bunun yanısıra yanma atığı kül örneklerinin özgül ağırlık değerlerinin 2.14-2.54 gr/cm3 arasında değiştiği örtü toprağının özgül ağırlık değerinin ise 2.52 gr/cm3 olduğu analiz edilmiştir. 7k nolu kül örneğinde % nen miktarının % 61.83; örtü toprağının % nem değerinin % 18.26; yanma atığı kül örneklerinin saturasyon yüzdesi değerlerinin % 25.26-121.34 arasında değiştiği; örtü toprağının saturasyon yüzdesi değerinin ise % 48.19 olduğu bulunmuştur. Yanma atığı kül örneklerinin tarla kapasite sindeki % su miktarlarının % 20.27-83.74 arasında; solma noktasındaki % su miktarlarının % 4.99-39.90 arasında; faydalı su yüzdelerinin ise % 10.92-43.84 arasında değiştiği; örtü toprağının tarla kapasitesindeki % su miktarının % 18.56; solma noktasındaki % su miktarının % 9.43; faydalı su yüzdesinin ise % 9.13 olduğu bulun muştur.-73- Yanma atığı kül örnekleri ve örtü toprağının önemli kimyasal özelliklerinden; reaksiyon (pH), suda er iyebi 1 ir toplam tuz, kireç (CaC03), katyon değişim kapasitesi, değişebilir katyonlar, bitki besin elementleri ve ağır metal ile bor içerikleri gibi önemli kimyasal özellikler incelenmiştir. Buna göre, yanma atığı kül örneklerinin kuvvetli alkalen ve çok kuvvetli alkalen reaksiyon (pH) Özelliği gösterdiği (8.59-12.08); suda eriyebilir toplam tuz içeriklerinin % 0.1-0.5 arasında olduğu; kireç (CaC03) içeriklerinin % 2.87-39.76 arasında değiştiği bulunmuştur. Araştırma materyali Örtü toprağı ise hafif alkalen reaksiyona sahip olup (7.48); suda eriyebilir toplam tuz içeriği % 0.08; kireç (CaC03) içeriği ise % 1.38 dir. Yanma atığı kül örneklerinin katyon değişim kapasitelerinin 1.63-14.78 me/100gr arasında değiştiği, örtü toprağının katyon değişim kapasitesinin ise 10.43 me/100gr olduğu analiz e- dilmiştir. Yanma atığı kül örneklerinin kral suyu ile ekstraksiyonu sonucu elde edilen süzüklerde kalsiyum % 3.17-5.18; magnezyum % 0.45-0.68; demir % 0.50-1.25; alüminyum % 2. 39-5. 25; mangan 187.5- 325.0 ppm; çinko 42.5-100 ppm; bakır 17.5-40.0 ppm; kobalt 112.5-287.5 ppm; kurşun 35.0-55.0 ppm; krom 71.25-133.80 ppm; molibden 1.5-4.0 ppm; kadmiyum 3.88-5.63 ppm; nikel 12.5-225.0 ppm arasında; su ile ekstraksiyon sonucu elde edilen süzüklerde klor iz ile 2.46 me/lt; sülfat ise 24.51-51.07 me/lt arasında değiştiği bulunmuştur. Bunun yanında örtü toprağında kalsiyum % 0.13; magnezyum % 0.32; demir % 0.016; alüminyum % 4.31; mangan 595.0 ppm; çinko 125.0 ppm; ba kır 32.5 ppm; kobalt 62.5 ppm; kurşun 76.25 ppm; krom 58.75 ppm; molibden 3.0 ppm; kadmiyum 1.63 ppm; nikel 150.0 ppm; su ile eks- trakta klor iz miktarda; sülfat ise 2.91 me/lt olduğu bulunmuştur. Yanma atığı kül örneklerinin kral suyu ile ekstraksiyonu sonucu elde edilen süzüklerde toplam bor içeriklerinin 262.5-525 ppm; örtü toprağının toplam bor içeriğinin İse 297.5 ppm olduğu; yanma atığı kül örneklerinin sıcak suda eriyebilir bor içeriklerinin 0.43-3.70 ppm; örtü toprağının sıcak suda eriyebilir bor içeriğinin ise 0.35 ppm olduğu bulunmuştur. Yanma atığı külün bitki yetiştirme ortamı olarak kullanımın da pH, suda eriyebilir toplam tuz, kireç, bitki besin elementi ve-74- ağır metaller ile özellikle bor içeriklerine çok dikkat etmek gereklidir. Bitkisel üretimde yanma atığı kül kullanılacağı zaman yanma atığı külün belirli oranlarda toprak veya diğer bitki yetiştirme ortam1arıy1a karıştırı1arak kul1anı1masında büyük fayda vardır. Bunun yanında pH'yı düşürmek için kükürt uygulaması, özellikle bor 'a dayanıklı bitkilerin seçilmesi yanma atığı külün kul lanım olanağını daha da genişletecektir. Yeni köy Termik Santralında yanma atığı külü ıslatma ve kule soğutmada kullanılan su örneklerinin fiziksel, fiziko-kimyasal ve kimyasal özellikleri de incelenmiştir. Her iki su örneğinde de renk 50-55 birim, bulanıklık 60-70 birim arasında bulunmuştur. pH değeri kül ıslatma suyunda 6.59; kule soğutma suyunda 6. 37; elektriksel geçirgenlik değerleri (ECxlO6), kül ıslatma suyunda 1000 jımhos/cm; kule soğutma suyunda ise 700 /imhos/cm'dir. Kül ıslatma ve kule soğutma suyunda katyon1arın dominantlık sırası ka1siyum+mağnezyum (Ca**+Mg+* ) > sodyum (Na*) > potasyum (K*); anyonların dominantı ık sırası ise sülfat (S04~) > hidrokarbonat (HCCy) > klor (CD şeklindedir. Tuzluluk ve alkalilik tehlikesi yönünden kule soğutma suyu C2-S1( sınıfı“orta tuzlu düşük sodyumlu sular”sınıfına; kül ıslatma suyu ise C3-Sj. sınıfı“yüksek tuzlu düşük sodyumlu sular”sınıfına girmektedir, iz elementler ve ağır metal içerikleri de incelenen bu sulardan kül ıslatma suyunda demir 0.18 ppm; bakır 0.05 ppm; çinko 2.55 ppm; mangan 0.01 ppm; kurşun 0.04 ppm; kadmiyum 0.007 ppm; kobalt 0.16 ppm; krom 0.003 ppm; molibden 0.01 ppm; alüminyum 0.01 ppm; kule soğutma suyunda ise, demir 0.20 ppm; ba kır 0.06 ppm; çinko 0.06 ppm; mangan 0.01 ppm; kurşun 0.03 ppm; kadmiyum 0.004 ppm; kobalt 0.21 ppm; krom 0.003 ppm; molibden 0.01 ppm; alüminyum 0.02 ppm olduğu saptanmıştır. Her iki su ör neğinin de bor içeriği eser miktarda bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere her iki su örneği de herhangi bir probleme sebep olmadığından gerek kül ıslatma ve kule soğutmada gerekse sulamada kullanılmasında herhangi bir sakınca yaratmayacaktır.
Özet (Çeviri)
-75- SUMMARY The study was conducted in Muğla-Milas at Yeniköy Thermic Power Plant. The physical and chemical properties of the fly ash obtained from this power plant was studied. Its applicability to cultivated land was searched. With this purpose 8 fly ash samples were taken from 8 different parts of the power plant. A sample was as well taken from the soil which is used to cover the fly ash. Moreover, two water samples which are used in wetting the ash and cooling the tower were also taken. On these samples, all the necessary physical, chemical and physico-chemical properties were analyzed.... Physical properties of the fly ash and the cover soil. Briefly the following physical properties were studied: The particule sizes of the fly ash samples of the 4, 5, 6, 7k, 8 and cover soil found greater then 0.10 mm. In the undisturbed fly ash sample number 7k the bulk density was 0.81 gr/cm3, and of cover soil was 1.30 gr/cm3. The undisturbed fly ash sample number 7k had a 64.63 % total porosity value and the cover soil had 48.41 %. On the other hand, the specific gravity of the fly ash samples changed between 2.14-2.54 gr/ca3 and of cover soil was 2.52 gr/cm3. The moisture contents (%) of the fly ash number 7k and cover soil were 61.83 and 18.26 % respect i velly. The saturation percentage of the fly ash samples changed between 25.26-121.34 % and of cover soil was 48.19 %. The water contents (%) of the fly ash samples changed between 20.27-83.74 % at field capacity; 4.99-39.90 % at wilting point; and 10.92-43.84 % at available water percentage. The above mentioned values were 18.56, 9.43 and 9.13 % for the cover soil. Chemical properties of the fly ash and the cover soil. Briefly the following chemical properties were studied: The results showed that the fly ash samples were alkaline (8.59-12.08) in reaction. Salt and CaC03 contents changed between 0.1-0.5 and 2.87-39.76 % respective! ly. The cover soil was slightly alkaline in reaction (7.48) and had 0.08 % salt and 1.38 % CaC03. The C.E.C was found between 1.64-14.78 me/100gr respectivelly. Of the cover soil for this parameter was 10.43-76- me/100gr. In the HC1 extraction of fly ash samples, the calcium, magnesium, iron, aliminium, manganese, zinc, copper, cobalt, lead, chromium, molibdenium, cadmium, nickel contents changed between 3.17-15.8, 0.45-0.68; 0.50-1.25; 2.39-5.25 %; 187.5-325.0; 42.5- 100; 17.5-40.0 112.5-287.5; 35-55; 71.25-133.8; 1.5-4.0; 3.88- 5.63; 12.5-225.0 ppm respect i vel ly. In the water extraction of these samples, chloride and sulphate contents were between trace-2.46 and 24.51-51.07 me/1 t respect i vel ly. For the cover soil, these values were 0.13 % calcium 0.32 % magnesium; 0.016 % iron; 4.31 % aliminium; 595 ppm manganese 125 ppm zinc; 32.5 ppm copper; 62.5 ppm cobalt; 76.25 ppm lead; 58.75 ppm chromium; 3 ppm molibdenium; 1.63 ppm cadmium; 150 ppm nickel. Chloride contents were found in trace amounts in water extraction and the sulphate was 2.91 me/1 1. HC1 extraction of the fly ash samples contained between 262.5-525.0 ppm boron. The value of this property for the cover soil was 297.5 ppm. The hot water extractable boron contents were between 0.43-3.70 ppm for the fly ash samples and 0.35 ppm for the cover soil. It is recommended to control the pH, salt, CaC03, plant nutrient, heavy metal and particularly the boron content of fly ashes when they are intented to use as plant growing media. It is also advised to mix the fly ash with a certain unit, of soil, to lower the pH by using sulphur, and to grow boron tolerant plants. The physical, physico-chemical and chemical properties of the water samples used for wetting and tower cooling. Briefly the following results were found: Color quality were found between 50-55 unit in the two samples Unclearness were found between 60-70 unit in the two samples. At 25 °C the pH values of the wetting water was 6.59 and of the cooling water 6.37. Electrical conduct i vity(ECxl06) was found 1000 /imhos/cm for wetting water and 700 ^mhos/cm for cooling water. The dominating cations and anions in the wetting water and cooling water were respectivelly in the order of Ca**+Mg** > Na+ > K*. S04" > HC03- >.CI'.-77- In sodicity and alkalinity point of views, tower cooling water was in C2-S1 class and wetting water was in C3-Si class. Trace and heavy metals fly ash wetting water contained 0.18 ppm iron; 0.05 ppm copper; 2.55 ppm zinc; 0.01 ppm manganese; 0.04 ppm lead; 0.007 ppm cadmium; 0.16 ppm cobalt; 0.003 ppm chromium; 0.01 ppm molibdenium and 0.01 ppm aliminium. These values for the cooling water were 0.20; 0.06; 0.06; 0.01; 0.03; 0.004; 0.21; 0.003; 0.01 and 0.02 ppm respect i ve 1 ly. Boron were found in trace amounts in both of the water samples. Results showed that none of the two water samples were harmful. Both of them can be used in wetting, cooling and in irrigation.