Sultani çekirdeksiz üzüm bağlarında yapraktan KNO3 uygulamalarının verim ve bazı kalite özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 24038
  2. Yazar: AHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET YILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
38 ÖZET Yapraktan uygulanan KNO dozlarının, Sultani çekirdeksiz üzümün verim ve kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla düzenlenen bu deneme 1991 vegetasyon periyodunda Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yürütülmüştür. K noksanlığı gösteren 3 ayrı bağda toplam 600 omca denemeye alınmış ve üreticiler tarafından yapılan normal gübre uygulamaları üzerine; çiçeklenmeden önce, ince koruk ve ben düşme dönemlerinde olmak üzere 3 kez 0-%2-%4-%6 dozlarında KNO yapraktan püskürtülmüş tür. Vegetasyon periyodu içinde 3 ayrı zamanda alınan yaprak ve hasatta verim saptandıktan sonra alnan meyve örneklerinde yapılan analizlerden aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Bütün uygulama dozları yaprakların %K kapsamlarında 0.01 düzeyinde güvenilir artışlar sağlamış, en düşük artış %4 dozundan elde edilmiştir. Ben düşme döneminden sonra tanık da dahil tüm dozlarda petiol ve ayanın K kapsamı önemli düzeyde düşmektedir. Bu durum, ben düşme döneminden sonra meyveye K taşını minin hı zlanması yla açıklanabilir. 2. Meyvenin %K kapsamında da tanığa oranla güvenilir artışlar meydana gelmiş ve en yüksek artış %4'lük dozda %42 olarak gerçekleş miş tir. 3. Meyvelerin kurumadde kapsamlarında tanığa oranla önemli artışlar gözlenmiş, ancak KNO dozlarının sağladığı artışlar arasında farklılık meydana gelmemiştir. 4. Titre edilebilir asitlik KNO dozlarına bağımlı olarak artmış ve en yüksek artış %6 dozunda saptanmıştır.39 5. %4 lük KNO uygulaması meyvelerin 10 dane ağırlığında %29, 100 dane ağırlığında ise %26 gibi önemli artışlar sağlamıştır. 6. Tüm KNO dozları omca başına verimi tanığa oranla 0.01 düzeyinde güvenilir biçimde arttırmış, artışlar %5-18 arasında değişim göstermiştir. En yüksek verim %4 ve %6 uygulamalarından alınmış fakat bu iki dozun sağladığı artışlar arasında istatistik açıdan önemli fark bulunamamıştır. Bu sonuçların ışığında, KNO uygulamalarının bölge koşullarında Sultani çekirdeksiz üzümün verim ve kalitesi üzerine olumlu etkiler yaptığı verim ve kaliteyi arttırdığı yargısına varılmıştır. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, en uygun dozun %4 olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY The main objective of this research work is to determined foliar applications effect on quantity and quality properties of Sultani seedless grapes. Experiments including totally 600 vine plants were organized in three K deficient vineyards established had in Manisa-Alaşehir region. KNO doses were pulverized three times as 0-%2-%4-%6 solutions in the period of flowering, fruit formation and begining of ripeness. Petiole and blade samples taken in three different times of vegetation period and fruit samples taken after yield determination were analysed from K and quality properties points of view. The results obtained are as follows. 1. All KN0“ doses have increased %K Content of leaves 3 (petioles+blades) significantly at 0.01 level and maximum increases were observed in %4 KNO dose. In all treatments, %K Content of leaves decreased apparently during the ripeness period. This indicates that K flux to the fruits has also increased in this period. 2. %4 KN0”dose has increased %K Content of fruits at the 3 rate of %42 in Comparison with control plants. 3. All treatments caused significant dry matter yield increases in fruits. But, no significant differences between KNO doses were observed. 4. Titrable acidity of fruits increased linearly depending on KNO doses. Maximum increases were determined in plants treated with %6 KNO.41 5. Spraying with %4 KNO increased weight of 10 and 100 fruits at the rate of %29 and %26 respectively in comparison with controls. 6. Yields per vine as kg, were increased by all KNO doses at the rate of %5-18. Maximum yield increases were observed in %4 and %6 spray doses. But no difference between %4 and %6 doses were found from statistical point of view. In light of these results, it was concluded that, KNO applications have positive effect on quantity and quality of Sultani seedless grapes under these regional conditions. When the results are evaluated generally, we can say that the most appropriate dose is %4.