Ahmet Cevat Paşa'nın Târih-i Askerî-i Osmânî (Kitâb-ı Râbi) adlı eserinin transkripsiyonlu metni
The transcription text of the Târih-i Askerî-i Osmânî Book of the Ahmet Cevat Paşa
  1. Tez No: 240395
  2. Yazar: AHMET HİLMİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
On dokuzuncu yüzyıl, dağılma ile karşı karşıya kalan Osmanlı Devleti açısından, kendini yenileyerek eski ihtişamlı günlerine kavuşmak için yaptığı ıslahat hamlelerinin olduğu bir dönemdir diyebiliriz. Özellikle II. Mahmut ile başlayan köklü ıslahatlar, bütün yüzyıl boyunca devam etmiştir. Bu ıslahatlar içinde askeri olanlar, devlet için daha öncelikli görülmüştür. Bu amaçla ordunun batı tarzı düzenlenme çabası, devletin yıkılışına kadar devam etmiştir.Osmanlının son dönem içinde yetiştirdiği önemli entelektüellerden biri olan Ahmet Cevat Paşa, Osmanlı askeri tarihi üzerine kıymetli çalışmalar yapmıştır. Tez çalışmamızın konusunu teşkil eden Târîh-i Askerî-i Osmânî (Kitâb-ı Râbi)'de bunlardan biridir. Bu eser, yedi fasıldan oluşmaktadır. Birinci fasılda, Asâkir-i Mansûre-i Muhammediye'nin ihdası, Seraskerlik teşkilatı ve asker kışlalarının oluşturulması anlatılmaktadır. İkinci fasılda, yeni oluşturulan Asâkir-i Mansûre-i Muhammediye askerinin artırılması çabası anlatılmaktadır. Üçüncü fasılda, Asâkir-i Mansûre'nin oluşturulmasından 1259 senesinde kadar yapılan askeri düzenlemeler anlatılmaktadır. Dördüncü fasıl, 1241den 1259 senesine kadar ordunun ihtiyaç ve masrafının ne şekilde karşılandığı anlatılmaktadır. Beşinci fasılda, Hassa ordusunun teşkil edilmesi anlatılmaktadır. Altıncı fasılda, Redif askeri teşkilatının oluşturulması anlatılmaktadır. Son olarak yedinci fasılda ise, askeri teşrifat ve askeri erkânın lakapları anlatılmaktadır
Özet (Çeviri)
We can say that 19th century was a period of Ottoman Empire who faced with a danger of dispersion, made some reform moves to go back to old glorious days renovating itself. Especially fundamental reforms started with the time of II. Mahmut continued throughout all century. In these reforms martial ones had priority for the government. That is why some efforts for reform of the millitary continued till the decline of Ottoman Empire.Ahmet Cevat Paşa, is one of the important intellectuals who was brought up in the last terms of Ottoman, left valuable works on martial history subject. This subject of my thesis Târîh-i Askerî-i Osmânî is one of these works. This book is consisted of 7 sections. The first section tells; the arrangement of Asakir-i Mansure-i Muhammediye and organisation of commander-in-chief. The second section tells the increasement of Asâkir-i Mansûre-i Muhammediye soldiers. The third section tells all the settings from the arrangements of Asâkir-i Mansûre till 1259. The forth section tells how the expenses and needs supplied from 1241 till 1259. The fifth section tells how the army of faculty is being organised.The sixth section tells the arrangement of martial redif. Finally the seventh section tells the soubriquets of martial protocols.