Isparta-Milas Baraj Gölü kilinin astar yapımında kullanılması ve seramik yüzeylerdeki bezeme etkisinin araştırılması
The use of the clay of Isparta-Milas pond in the making of slip and researching the effect of ornamentation on ceramic surfaces
- Tez No: 240394
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KİBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Neolitik çağdan günümüze kadar gelebilen seramik işlevselliği estetik değerler taşıması, hava, su, topraktan oluşan temel yaşam unsurlarının insan eliyle bütünleşmesiyle simgeleştirilmiş ve yine bu unsurlardan olan ateşte pişirilerek kalıcılığı sağlanmıştır. Kalıcılıyla birlikte kültürleri geleceğe taşıyıp bulunduğu dönemin tüm özelliklerini yansıtmıştır.Yüzyıllar boyunca insanlar seramik kapların dayanıklılığını sağlamak ve yapıldığı dönemin özelliklerini yansıtan dekoratif unsurlar eklemek amacıyla çeşitli malzeme ve tekniklerden yararlanmışlardır. Astar ve astarlama teknikleri günümüze kadar birçok değişiklik gelişme göstermiştir.Bu çalışmada Isparta ili Milas bölgesindeki baraj gölünden temin edilen kilden, seramik yüzeylerde kullanılabilirliğini araştırmak için astar çalışması yapılmıştır. 9200C ile 9800C'lerdeki pişirim sonrası açık kahverengiden, koyu kahverengiye dönüşen astar renkleri elde edilmiştir. Bunun yanı sıra deney verilerinin sonuçlarına çeşitli oksitler katılarak gri, kırmızı, turuncu, sarımsı tonlar elde edilmiştir. Tüm bu verilerin ışığında yöre kilinin astar ve astar bezeme tekniklerine uygunluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The function of ceramic that might have reached from Neolithic age to present time has been symbolized through the integration of human?s hand with basic elements of life composed of air,water and earthenware owning aesthetic values and its permanence has been provided again by firing ,which is one of these elements as well.With its permanence,it has reflected all the features of the period by taking cultures in to future.For centuries,people have benefitted from various materials and technigues to provide the durability of ceramic pots and add some decorative elements which reflect the fetures of the period.The slip and priming technigues have witnessed too many changes so far.In this study ,a slip work has been made in order to search fort he use of clay on ceramic surfaces obtained from the pond in the vicinity of Isparta-Milas.After firing between 920?C -980?C,slip colours transforming from light brown to dark brown have been obtained .Besides ,by adding various oxides to the results of the data of the experiment some tints such as grey ,red,orange and yellowish ones have been obtained .In the light of all these data,the suitability of the region?s clay to the technigues of slip and slip ornamantation has been searched thoroughly.