5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan kasten öldürme ve kasten yaralama suçları
Turkish Criminal Law number of 5237 contained in deliberate killing crimes and insury crimes
- Tez No: 240404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hayatın akışı içerisinde değişim geçiren durumlar, sistemler, faaliyetler, ilerleyen düşünce yapıları ve bilimsel eserler, çalışmalar, yeni sosyal oluşumlar kanunların dinamik hayata uyumunu gerektirir. Bu nedenle kanun koyucular sistemler arası uyumu yakalamak için sürekli değişim ve gelişim içerisinde olmalılar. Kanunların yeterli gelmediği zamanlarda gerekli tespitler yapılıp sonuçlar çıkarılarak adaptasyonu sağlayacak düzenlemeler getirilmelidir. Tepeden inme düzen uygulamaları aşılıp işlevsel yapılar ortaya konulmalıdır. Savunduğumuz bu sebeplerden dolayı ?5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda Yer Alan Kasten Öldürme ve Kasten Yaralama Suçları? konusunu Yüksek Lisans Tezi olarak sunmaya çalıştık.Tezin birinci bölümünde başlıklar halinde Kasten Öldürme suçunu, İkinci bölümünde de Kasten Yaralama Suçunu 765 sayılı ve 5237 sayılı kanunlardaki mukayeselerini yaparak inceledik. Her iki kısmın son bölümlerinde de olan hukuk ile olması gereken hukuk açısından değerlendirmelerini de yapmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Ahead in the life, statutes necessity to harmony of dynamic life because of variation circumstances, systems, organisations, progressive notions, scientific products, scientific inventions, new social formations. For this reason, lawmakers permanently to be in evolution and variation for detain of between the systems harmony. When laws unqualified, lawmakers must be necessity establishing with conclude the arrengement and keep to adaptation. Unexpected device applications must exceed and functional structures must produce. İts because of my defences, in my study of master?s thesis ı was struggle offer to be compare of delibrated homicide and delibrated wound offences appear in Turkish penal code to counted of 765 and Turkish penal code to counted of 5237.I was analysies to compare of delibrated homicide in case of master?s thesis first division department , with Turkish Penal Code to 765 and 5237, in second division department ı was analysies to compare of delibrated wound. İn the every two divisions last departments ı assesment existing to be and must be from this point of offences.